Yurt Dışı Staj ve Çalışma Programları

Daha önce Öğrenci Değişim Programları için dev listemizi şurada yazmıştım. Şimdi sıra yurt dışı staj ve çalışma programlarında! Belki öğrencisiniz ve yaz tatilinizi değerlendirmek istiyorsunuz. Belki genç bir çalışansınız ancak işinizden sıkıldınız ve bir yurt dışı macerası arıyorsunuz. Bu listedeki programların koşullarını kontrol edip kendinize en uygun programı seçebilirsiniz!

Bu listenin amacı, akademik olmayan yurt dışı değişim programlarını toplamaktır. Listede bir eksik gedik fark ederseniz lütfen yorumlarda belirtin! Böylece listeyi birlikte tamamlayabiliriz. 🙂

Work & Travel

Yine en bilinen  ama aynı zamanda da en çok kafa karıştıran yurt dışı çalışma programıyla başlayalım: Work and Travel. W&T insanların aklında binlerce soru oluşturmayı başaran nadide programlardan biridir. Bu kadar karışıklığın sebebi ise tek bir program olmamasıdır. W&T hizmeti sunan bir sürü aracı kurum bulunmaktadır. Hepsi farklı firmalarla anlaşmış oldukları için katılım şartları ve sağlanan koşullar birbirinden fark gösterebilir.

Ben, bu başlıkta W&T’ın bazı genel özelliklerinden bahsederek genelde Work and Travel hakkında merak edilen konulara değinmeye çalışacağım. En sonunda da bir-iki küçük önerim olacak. O nedenle bu başlık diğerlerinden biraz uzun, sabırlı okumalar. 🙂

Work and Travel hangi ülkelerde var?

Work and Travel bir ABD programıdır, dolayısıyla sadece Amerika’ya gidilebilir. Amerika’nın hangi bölgesinde çalışılacağı ise başvurulan W&T programına bağlıdır.

Kimler Work and Travel yapabilir? Work and Travel kaçıncı sınıfta yapılır?

Öncelikle şunu kesinleştirelim, her W&T programı için öğrenci olmak zorunludur.

Genellikle istenen yaş aralığı 18-30 yaştır. Yine farklı programlar farklı aralıklar belirlemiş olabilir. Örneğin 18-24 veya 18-26 yaş aralığında başvuru alan programlarla da karşılaşabilirsiniz. Bu aralıklar Amerika’daki şirketin kuralları doğrultusunda belirlenir. Üniversiteye erken başlamış olsa bile hiçbir şekilde 18 yaş altı öğrenci kabul edilmez çünkü gerekli W&T çalışma vizesinin kurallarına aykırıdır.

W&T deneyimi, yurt dışı staj programı olarak üniversitelerin zorunlu stajlarına saydırılabilir. Ancak bunun yapılabilmesi için öğrencinin fakültesinin, yaptığı işle bağlantılı olması ve okulunun bu deneyimi staj olarak kabul etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda gerekli belgeleri sağlayabilmek için çalışılan firmanın da staj durumunu ve öğrenciye yardımcı olmayı kabul etmesi gerekir. (Ben saydırdım ondan biliyorum.)

Work and Travel kaç ay sürüyor?

W&T programları genellikle 2-3 ay sürer.

Work and Travel’a nasıl başvurulur?

 • Öncelikle güvenilir bir aracı kurum bulmalısınız. İşin en zor kısmı budur. Düzenbaz bir programa denk gelirseniz, düzensiz maaş almak veya kötü koşullarda konaklamak gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Dilerseniz benim aşağıda (son derece şahsi W&T önerileri başlığında) önerdiğim şirketle de çalışabilirsiniz. Eğer farklı bir kurumla çalışmayı düşünüyorsanız, programla daha önce gidip gelmiş kişilerin deneyimlerini öğrenmeye çalışmanızı öneririm. En azından aracı kurumun çalışma dinamiği ve gönderilen şirketin kalitesi konularında size biraz ışık tutacaklardır.
 • Aracı kuruma başvuru yapılır.
 • İlk başvurudan sonra seçim süreci başlar. Seçilim sırasında önemli olan katılımcının İngilizce düzeyidir. Çoğu program bir veya iki kez İngilizce mülakat yapar.
 • Program ücreti ödenir.
 • Genellikle mülakatlar sırasında veya hemen sonrasında katılımcılar hangi rol seçimi yaparlar.
 • Seçilen kişilerin gerekli belgeleri tamamlaması gerekir. Bu belgeler genellikle öğrenci belgesi, pasaport fotokopisi, vize formları gibi önemli dökümanlardan oluşur. Ayrıntılı bilgi aracı kurumdan alınmalıdır.
 • Vize başvurusu yapılır.
 • Vize alındıktan sonra geriye sadece Amerika’ya gitme hazırlıkları kalır.

Work and travel kaç para?

W&T için gitmeden önce kişinin harcama yapması gereken birkaç şey vardır.

Program ücreti + servis ücreti + uçak biletleri + (yoksa) pasaport ücreti + vize ücreti

Program ücreti tahmin edebileceğiniz gibi programdan programa değişmektedir. Bu bilgiyi programın aracılığını yapan şirketten öğrenebilirsiniz.

Servis ücreti, aracı şirketin verdiği hizmet karşılığında aldığı bir ücrettir. Genellikle 30-50$ civarı bir miktardır.

Uçak biletleri Amerika’nın neresine ve hangi havayoluyla gideceğinize göre değişecektir. Yine de önceden bütçenizi kestirmeye çalışıyorsanız uçak biletini 500-1000$ aralığında düşünebilirsiniz.

Pasaport ücretleri her sene değişmektedir. Buradan güncel pasaport harcı ve defter ücretini öğrenebilirsiniz. Eğer öğrenciyseniz harç ödemeden sandece defter parasını vererek 2 yıllık pasaport alabilirsiniz.

Vize ücreti günümüzde (2018) 160$’dır. Çok sık olmamakla birlikte vize ücretleri de değişiklik gösterebilir. Ücretlerin güncelliğini buradan kontrol edebilirsiniz.

Work and Travel vizesi nasıl alınır?

W&T için J1 vizesi almak gerekir. Vize görüşmelerini aracı kurum ayarlar ve görüşmeye programa katılan herkes grup halinde gider. Toplu başvuru yapıldığı için süreç, standart turist vizesi sürecinden daha kolaydır. J1 vizesi aldıktan sonra katılımcının 2 sene ABD’ye çalışma amaçlı girmesi engellenir.

Work and Travel ile para kazanılır mı?

Evet. W/T aracılığıyla çalışanı olduğunuz kurum size (genellikle haftalık) maaş ödemesi yapar. Alacağınız maaş gideceğiniz şirkete bağlıdır.

Work and Travel’dan sonra gezebilir miyim?

Tabi ki gezebilirsiniz! Daha önce bahsettiğim gibi W&T genellikle 2-3 ay sürer. W&T katılımcılarının bir çoğu, programları bittikten sonra 1 ay daha ülkede kalır ve Amerika’nın merak ettikleri yerlerini gezer.

Ancak burada kafa karıştırıcı olan bir nokta vardır. Vizenizi aldığınızda üzerinde yazan tarihlerin çalışma tarihlerinizle aynı veya  çok yakın olduğunu görebilirsiniz. Bu çalışma sürenizden sonra gezecek zamanınız olmayacağı anlamına gelmez. J1, ülkeden çıkışı esnek olan bir vize türüdür. J1 vizesiyle ülkeye giriş yapan öğrenciler, vize bitim tarihinden sonra bir ay daha ülkede kalabilir.

Vize süresinin netleşmesi için küçük bir örnek verelim. Diyelim ki 1 Haziran – 31 Temmuz arası bir W&T programıyla çalışacaksınız. Vizenizde ülkeye giriş çıkış tarihleriniz tam olarak  1 Haziran – 31 Temmuz şeklinde görülebilir. Ancak bu 31 Temmuz’da ülkeyi terk etmeniz gerektiği anlamına gelmez. J1 vizesi sayesinde 30 Ağustos’a kadar ülkede kalabilirsiniz.

Son derece şahsi Work and Travel önerileri:

 • Disney ICP: Kendim yaptığım için gönül rahatlığıyla önerebileceğim bir program. Programın aracılığını yapan Candelas Eğitim ve Danışmanlık firması Ankara’da bulunuyor. Her sene aralık ayında başvuru açıyorlar ve seçilen öğrenciler, bir sonraki yaz çalışmak için Walt Disney World, Florida‘ya gidiyor. Güvenli bir programdır. Disney gibi büyük ve saygın bir şirkette çalışmış olursunuz. Yapacağınız işe dair gerçekten eğitim alırsınız. Kalacağınız yer, alacağınız para bellidir. Yani sizi yıkık dökük pansiyonlarda kaldırmazlar ve her hafta paranızın yatacağını bilirsiniz. Ayrıca, program ücreti almadıkları için bulabileceğiniz en ucuz programlardan biridir. Dahası, J1 vizesinin iki sene kısıtlama kuralı Disney katılımcılarına işlenmez. Ancak programa sadece henüz son senesine girmemiş üniversite öğrencileri başvurabilir. Programı incelemek için Candelas’ın sitesini ziyaret edebilirsiniz.
 • Bu bir uyarıdır! Hangi W&T programına giderseniz gidin süper bir işiniz olmayacak, bunu bilerek gidin. Work and Travel’ın travel kısmına takılıp kalmayın. Sadece tatile değil aynı zamanda çalışmaya da gidiyorsunuz ve muhtemelen çok çalışacaksınız, bunu aklınızdan çıkarmayın. Eğer garsonluğu, temizlik görevlisi olmayı, masalardan çöp toplamayı narin ellerinize yakıştıramıyorsanız en başından hiç başvurmayın. Çünkü çalıştığınız süre boyunca hayatınızın aynı Türkiye’deki gibi olacağına dair gerçekçi olmayan bir düşünceniz varsa Amerika’da kendinizi tuvalet temizlerken bulduğunuzda muhtemelen çok üzülürsünüz. Gidecekseniz deneyime zihnen hazırlıklı olmanız önemlidir. Çalışma kısmını zaten kabullenen insanların W&T deneyimleri genellikle çok güzel geçer, hem çalıştıkları dönemin hem de sonrasında gezdikleri zamanın keyfini çıkartırlar.

Work & Holiday

Work and Travel’ın Avustralya ve Yeni Zelanda versiyonu denilebilir. (Bence şu tanım bile çok heyecan verici!) Koşullarına gelince:

 • Work and Holiday’in en güzel yanı öğrencilik şartı olmamasıdır. 18-30 yaş aralığındaki öğrenci veya mezun herkes katılabilir.
 • W&T’ye göre çok daha uzun sürelidir. 6 aylığına veya 1 yıllığına gidilebilir.
 • 100 kişi kotası vardır. Önce başvuran önce kabul edilir mantığıyla çalışılır. Yani ne kadar hızlı başvuru o kadar şans demektir.
 • Başvurular genellikle her sene temmuz ayı gibi başlar.
 • Ön şartlarından biri İngilizce bilmektir. IELTS’den 4,5  veya TOEFL’dan 35 almış olmak gerekir.
 • Diğer şartı ise banka hesabında, gideceği ülkeye göre, 7000 Avustralya veya Yeni Zelanda Doları bulunması gerekir.
 • Alacağınız maaş girdiğiniz işe bağlıdır.
 • W&H programları danışmanlık hizmeti sağlayarak gidilen ülkede iş bulmanıza yardımcı olur. Bu hizmet ücretlidir. G,ncel ücretler için aşağıdaki program sayfalarını kontrol edebilirsiniz.

Programı incelemek için bu linki veya buradakini kontrol edebilirsiniz. (Bu program benim hayallerimi süslüyordu ama hayat beni Arjantin’e getirdi. Madem ben gidemedim siz gidin.)

Au Pair

Telafuzu azıcık zor olsa da yaygınca bilinen çalışma programlarından biridir Au Pair. (Sanırım o-peğr gibi okunuyor.) Au Pair, bir kültürel değişim programıdır. Katılımcı başka bir ülkeye oranın dilini ve kültürünü öğrenmek amacıyla gider. Gittiği ülkede bir ailenin yanında kalma imkanının karşılığında host ailenin çocuklarıyla ilgilenir ve bazı ev işlerine yardımcı olur.

Program koşulları ise şöyle:

 • 18-30 yaş aralığında olmak gerekir.
 • Gidilecek ülkenin dilini başlangıç düzeyinde de olsa bilmek gerekir.
 • Katılımcının sağlık sorunlarının bulunmaması ve sigara içmemesi şarttır.
 • Çocuk bakma deneyiminin olması gerekir.
 • Au pair, host aileden belli bir miktar cep harçlığı alır. Yemek ve konaklama için para ödemez.
 • Çocukların okula gidip gelmesine, ödevlerini yapmalarına, odalarını toplamalarına yardım etmesi ve yemek, ütü gibi bazı ev işlerine de yardımcı olması beklenir.
 • Katılım için Au pair’in sitesinden ücretsiz üyelik hesabı oluşturulması gerekir. Daha sonra katılımcı, host ailelerle iletişime geçerek planını oluşturur.

Mevlana

Yerli malı yurdun malı değişim programımıza yer vermezsem listede büyük bir eksik olurdu. Öğrenci Değişim Programları yazımda da bahsettiğim Mevlana Değişim Programı‘nın, öğretim görevlileri için de değişim olanakları bulunuyor. Bu programla Erasmus dışı ülkelerde bir dönem veya bir seneliğine öğretim görevlisi olarak çalışma imkanı sunuyor. Program koşullarını öğrenmek için en güvenilir yöntem ise okulunuzun ilgili birimiyle görüşmek.

 

Gönüllü Çalışma Programları

Adından belli ama yine de belirteyim: Gönüllü çalışma programlarında gönüllü, emeği karşılığı bir ücret almaz ancak giderleri program tarafından karşılanır. Sağlanan koşullar programdan programa değişebilir. Farklılık gösteren programların açıklamalarında ne gibi değişiklikler görüldüğünden bahsetmeye çalıştım. 

Avrupa Gönüllü Hizmeti | Erasmus+

Avrupa Gönüllü Hizmeti, Erasmus+ çatısı altında, Ulusal Ajans tarafından yürütülüyor. Adından da belli olduğu gibi gönüllü çalışmak üzere herhangi bir Avrupa ülkesine gitmenize aracı oluyor.

 • 17-30 yaş aralığında olmak gerekir.
 • Üniversite mezunu olmak zorunlu değildir.
 • Programların süreleri 2 ila 12 ay arasında değişmektedir.
 • Öncelikle başvuru yapabilmek için size sponsor olacak bir kurum bulunması gerekir. Bu kurum bir STK veya belediye olabilir. Kurumların listesini burada bulabilirsiniz.
 • Sponsor kurumu bulduktan sonra başvurmak istediğiniz projelere motivasyon mektubu göndermeniz gerekiyor. Motivasyon mektubu örneğini yukarıda linki bulunan Avrupa Gönüllü Hizmeti’nin web sayfasında bulabilirsiniz.

Aiesec

Şimdi de gönüllü programların en meşhurundan bahsedelim. Aiesec, Türkiye’de en çok bilinen programlardan biri. Katılım şartları ise şöyle:

 • Yabancı dil bilmek gerekir. Gidilecek ülkenin dilini bilmek bir avantaj olsa da Aiesec katılımcıların ortak dil olarak kullanılan İngilizce‘yi de günlük olarak rahat kullanabilmesini ister.
 • 18-30 yaş aralığındaki bireyler Aiesec’e başvurabilir. Aiesec dahilindeki projelerin daha spesifik yaş kriterleri bulunabilir.
 • Genellikle, program süresince konaklama ve günlük 1 öğün yemek Aiesec tarafından karşılanır. Ancak bu koşullar da gidilecek ülkeye ve çalışılacak projeye göre değişiklik gösterebilir.
 • Yaklaşık 120 farklı ülkede gönüllü Aiesec projeleri yürütülmektedir.
 • Katılım için Aiesec’e belli bir danışmanlık ücreti ödenir. Bu ücret günümüzde (2018) 700 TL’dir. Güncel fiyatları program sayfalarındaki sık sorulan sorular kısmından bulabilirsiniz.
 • 3 ana Aiesec programı bulunur. Bu programlardan birini tercih ettikten sonra dahilinde yer alan projelere başvurabilirsiniz.
Aiesec Global Volunteer
 • 6-8 hafta süren projelerdir.
 • Genellikle aile yanında kalınır.
Aiesec Global Talent
 • Staj programıdır.
 • 4.sınıf ve yeni mezun olmuş gençler katılabilir.
 • Üniversitelerin zorunlu stajlarına saydırılabilir.
 • Global firmalarda ya da küçük işletmelerde çalışma şansı sunar.
Aiesec Global Entrepreneur
 • 6-8 hafta sürer.
 • 3-4. sınıf öğrencileri ve yeni mezunlar katılabilir.
 • Start-up şirketlerde çalışma olanağı sunar.

Gençtur ile Yurt Dışı Çalışma Kampları

Gençtur, Türkiye’nin en eski ve güvenilir çalışma programlarından biridir.

 • Her sene 80’i aşkın ülkeye 2000’i aşkın katılımcı gitmektedir.
 • Başvurular, her yıl 1 Nisan itibariyle başlar.
 • 18 yaş altı ve 18 yaş üstü programları bulunur.
 • Kendi web sitelerinde bulunan Kamp Arama Motoru aracılığıyla kamp seçiminde bulunulur.

Workaway

Workaway, gönüllüler ile gönüllü ihtiyacı bulunan organizasyonları bir araya getiren bir platformdur. Ayrıca en çeşitli iş olanaklarına sahip platformlardan biridir.

 • Workaway’de yer alan her iş olanağı size yemek seçeneği sunmayabilir veya karşılığında ücret isteyebilir. Ancak büyük bir çoğunluğu klasik gönüllü çalışma standartlarındadır. (emek=yemek+yatak+yardımcı olmanın verdiği mutluluk)
 • Workaway işlerine başvurabilmek için üye olup workawayer profili oluşturmak gerekiyor ve siteye üyelik ücretli. Güncel üyelik ücretlerini burada görebilirsiniz.

Ben sadece Workaway’i duymuştum ancak araştırma yaparken böyle daha birçok program olduğunu Gezgin Yogini’den öğrendim. Hepsini tekrar kendim yazmaktansa onun yazısına link vereceğim. Burcu’nun güzel yazısına buradan ulaşabilirsiniz. 🙂

 

United Nations Volunteers

Geldik Dünya’da bir fark yaratmak, insanlara yardımcı olmak isteyenlerin bir numaralı seçimine. Birleşmiş Milletlerin birçok yurt dışı gönüllülük programı bulunuyor ancak UN gönüllüsü olmak çok kolay da değil.

 • Öncelikle UN gönüllüsü olmak için 25 yaş ve üstü olmak gerekir.
 • Programlar genellikle 6-12 ay sürer.
 • Katılımcının başvurulan programla alakalı olarak 2 yıl iş deneyimi olmalıdır.
 • Üniversite veya üstü eğitim seviyesi şarttır.
 • BM resmi dillerinden en az birini (İngilizce, İspanyolca, Fransızca) iyi düzeyde bilmek gerekir.
 • Zor şartlar altında çalışmaya hazırlıklı olmalıdır.

Listemiz burada bitiyor. Umarım kendinize uygun programı bulmanıza biraz olsun yardımcı olabilmişimdir. Merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi yorumlara bırakmayı unutmayın! Her zaman yardımcı olmaya çalışırım. Aşağıdaki görseli de pinleyerek her zaman Yurt Dışı Staj ve Çalışma Programları Rehberine her an ulaşabilirsiniz!