Ushuaia Gezi Rehberi | Dünya’nın Sonu | Arjantin

Patagonya Serisi #2: Ushuaia

Dünya’nın sonuna hoşgeldiniz! Arjantin’in en çok turist çeken noktalarından biri olan Ushuaia’nın en önemli özelliği Dünya’nın en güneyde bulunan yerleşim alanı olması. Eğer Dünya bir tepsi gibi düz olsaydı, bütün denizlerin Ushuaia’nın kenarından uzay boşluğuna dökülüyor olması gerekirdi. Yıllarca Güney Amerika turu veya Patagonya turu yapma hayali kurmuş çoğu kişinin gezi planına dahil ettiği bu kent, aynı zamanda Antarktika’ya giden gemilerin kalkış noktası.

Her ne kadar çok ilgi çekse de Ushuaia aslında çok küçük bir yer. Peki yerkürenin en güney ucunda bulunan bu küçük kentte neler yapılır? Görülmesi gereken yerler, yapılması gereken aktiviteler nelerdir? Ushuaia’da kaç gün geçirmek gerekir? Biz Ushuaia’da 2 günde neler yaptık? 48 saat Ushuaia’yı gezmek için yeterli midir? Bu yazıda bu konuların hepsinden bahsedeceğim.

Ushuaia’da Yapılacaklar

1- Bot Turu

Bot turları Ushuaia’da yapılacak aktivitelerin başında geliyor. İki farklı uzunlukta bot turu bulunuyor. Kısa tur ve uzun tur.

Kısa tur olan 3 saat, sürüyor. Botla Beagle kanalında yol alırken küçük adacıkların yanından geçiyorsunuz. Bu adacıkların bazıları, çeşitli hayvanların doğal yaşam alanını oluşturuyor.Bot sizi önce kuşların bulunduğu bir adacığa sonra da deniz aslanlarıyla dolu bir adacığa yaklaştırıyor. Böylece yerel faunayı biraz gözlemleme şansı bulabiliyorsunuz. Son olarak bu tur Dünya’nın Sonu Deniz Feneri‘ne gidiliyor. Feneri de ziyaret ettikten sonra limana geri dönüyor.

Uzun tur ise 6 saat sürüyor. Öncelikle kısa turla aynı noktalardan geçiyorsunuz. Zaten ilk etapta iki tekne neredeyse yan yana gidiyor. Daha sonra, kısa turdan farklı olarak, bu tur Beagle kanalında ilerlemeye devam ediyor ve sizi penguenlerin bulunduğu Isla Martillo‘ya (Martillo adası) götürüyor. Bazı turlarda bottan inip penguenlerle yürümek de mümkün oluyor ancak bizim turumuzun böyle bir seçeneği yoktu. Tur satın alırken bu imkanı da sorabilirsiniz.

Biz penguenleri de görmek istediğimiz için uzun tur yaptık. Fiyatı normalde kişi başı normal fiyat 2100 iken biz biraz anne pazarlığıyla kişi başı 1800 peso verdik. Tur ücretinden ayrı olarak liman işletmesine de 20 peso vermek gerekiyor. Bot oldukça konforluydu. İçinde temiz bir tuvaleti ve kafeteryası da vardı. Yol boyunca fotoğraflar çeken bir fotoğrafçısı ve 3 farklı dilde (İspanyolca Portekizce İngilizce) açıklama yapan bir rehberi de vardı. İsterseniz yolculuğun sonunda fotoğraf satın alabiliyorsunuz.

2- Tierra del Fuego Ulusal Parkı & Dünya’nın Sonu Treni

Ushuaia denince hemen akla gelen bir diğer aktivite ise Tierra del Fuego Ulusal Parkı’nı gezmek. 630 km2lik bir alanı kaplayan ulusal parkın tamamı ziyaretçilere açık değil. Sadece belirli bir kısmı ziyaretçiler tarafından gezilebiliyor. Bu alanda turlar için özel araba yolları ve yürüyerek gezenler için özel trekking rotaları var. En uzun trekking rotası 8 km. Kampçılar için ise parkın 3 farklı kamp alanı bulunuyor.

Parka Ulaşım

Park, şehir merkezinden 11 km uzaklıkta. Yani ulaşım için mutlaka araca ihtiyaç duyuluyor. Parka özel turlar aracılığıyla veya taksiyle ulaşabilirsiniz.

Dünya’nın Sonu Treni

Hem parkın hem de Ushuaia’nın en ilgi çekici noktalarından biri olan Dünya’nın sonu treni ulusal parkın biraz dışından kalkıyor. Trene binmeden önce trenin tarihini anlatan kitapçıklar dağıtılıyor ve Türkçe kitapçık seçeneği de bulunuyor. Hem de çeviri şaşırtıcı derecede iyi.

Dünya’nın sonu treni hikayesi olan bir araç. 1947 yılına kadar Ushuaia’da Arjantin’in en korkunç hapishanesi yer alıyormuş. Hava ve dolayısıyla yaşam koşullarının çok zor olduğu bu bölgeye en azılı suçlular gönderiliyormuş. Bu suçlularının ulaşımı ise buharlı tren aracılığıyla sağlanıyormuş. Günümüzde, hapishane de tren de artık bulunmuyor. İnsan hakları ihlali sayılacak kadar kötü koşullar bulunduğu için kapatılmış. Artık bir ikon haline gelen trenin ise bir replikası yaptırılmış ve ulusal parkın girişine yerleştirilmiş. Yani Dünya’nın sonu treni, bir zamanlar suçluların bindiği trenin kendisi değil.

Trenin durakladığı 6 nokta var. Bu noktalarda yolculara parkın ve trenin tarihine dair bilgiler veriliyor. İlk durakta küçük bir şelale ve hediyelik eşya dükkanı var ve burada yolculara trenden inip etrafı gezmeleri için 15 dakika veriliyor. Ayrıca bu durakta park çalışanlarıyla komikli fotoğraflar çektirip fotoğraf satın alabiliyorsunuz. Zira park görevlilerinin hepsi ya suçlu ya da gardiyan kılığında.

Dünya’nın Sonu Postanesi

Parkın dikkat çeken bir diğer noktası ise Dünya’nın sonu postanesi. Postane, parkın içinde bulunuyor. Buradan sevdiklerinize kart gönderebiliyor veya pasaportunuza damga bastırabiliyorsunuz. Damgayı da yukarıdaki amca basıyor.

Turlar

Bundan aslında süre başlığının altında bahsetmem lazım ama burada da belirtmeden geçemeyeceğim. Eğer Ushuaia’ya ayıracak çok zamanınız yoksa ve bizim gibi 48 saat içinde her şeyi görüp gitmeyi planlıyorsanız tur satın almak şart. Biz otelimizin tavsiyesi üzerine Yehuin Turismo adlı tur acentesine gittik ve hem bot hem de park turlarını satın aldık. Dönüş uçuşumuzun saatini söyledik, bizi özellikle havalimanına bırakmaya söz verdiler.

Tur arabası bizi sabah 08.10’da otelimizden aldı. Bütün ekip tamamlandıktan sonra tren istasyonuna gittik. Orada trene binmek isteyenler arabadan indi. Trene binmeyenler arabayla devam etti. Trenin son durağında tur arabamız ve rehberimizle tekrar buluştuk. Arabayla manzara noktalarına, Dünya’nın sonu postanesine gittik, Yer yer araçtan inip biraz yürüdük. Rehberimiz Adrian son derece başarılıydı bize fauna ve flora dair bir çok güzel bilgi verdi.

Bir önceki başlıkta bot turunun fiyatından bahsetmiştim. Ulusal park için ise biraz pazarlıkla kişi başı 1250 pesodan anlaştık. Normal fiyatı ise kişibaşı 1450 pesoydu. Bu fiyatın içinde bütün gün ulaşım ve rehber ücreti bulunuyor. Daha sonra tren istasyonundayken ise hem tren biletini hem de parka giriş fiyatını ayrıca ödememiz gerekti. Tren kişi başı 1200 peso iken park girişi turistler için 490, Arjantin kimliği olanlar için 160 peso tuttu. Kısacası iki kişilik Tierra del Fuego Ulusal Parkı gezisi bize toplamda 5550 pesoya patladı. (Fiyatların TL veya USD karşılığını merak ederseniz sayfanın başında sağdaki kolonda bulunan döviz çeviriciden yaralanabilirsiniz. Bu yazıda geçen bütün fiyatlar Aralık 2018 fiyatlarıdır. Arjantin’de enflasyona bağlı olarak fiyatlar sık sık değişebilir.)

Uyarı

Ushuaia, Şili ve Arjantin’in birbirine en yakın olduğu noktalardan biri. Bu nedenle hem ulusal parktayken hem de bot turu sırasında uzunca bir süre telefonlar çekmiyor. Ayrıca bazen hat Şili’ye kaçabiliyor. Bu nedenle gitmeden önce roaming ayarlarınızı kontrol etmekte yarar var.

3- Pasaport Damgalama

Az önce biraz çıtlatmış oldum ama şimdi daha detaylıca bahsedeceğim. Pasaportunuzu Ushuaia’nın birkaç noktasında Dünya’nın sonu damgasıyla damgalatabilirsiniz. Her noktanın damgası da birbirinden farklıdır. Bu nedenle içlerinden birini seçebilir veya üçünü de bastırabilirsiniz. Bu noktalar: şehir merkezindeki turist info (ücretsiz), postane (3 dolar), parktaki visitor center (ücretsiz).

4- Dünya’nın Sonu Tabelası

Dünya’nın sonu tabelası, deniz kenarında, bütün bot turu acentelerinin tam ortasında duruyor. Bulması son derece kolay. Ayrıca Ushuaia’ya kadar gidip Dünya’nın sonu tabelasıyla fotoğraf çekilmeden dönmek olmaz!

5- Müzeler

Arjantin kesinlikle müze zengini bir ülke. Küçücük Ushuaia kentinde de birbirinden özel müzeler bulunuyor. Bunların arasında en popüler olanlar:

 1. Museo fin Del Mundo
 2. Museo Marítimo y del Presidio
 3. Museo Yamana

Öte yandan ne kadar güzel veya bilgilendirici olduklarına dair yorum yapamayacağım zira biz müzelerden hiçbirini gezme fırsatı bulamadık.

6- Antarktika’ya Yolculuk

Eğer hayallerinizi Antartika süslüyorsa, daha önce de bahsettiğim gibi Antarktika’ya giden gemiler Ushuaia limanından kalkıyor. Bildiğim kadarıyla Antartika için biletleri çok önceden ayarlamak gerekiyor ve inanılmaz pahalılar. Tam olarak bu sebeplerden ben gitmedim. 😀

(Bu arada, yıllarca Antartika diye telafuz ettiğim koca kıtanın, Türkçe Antarktika diye yazıldığını şu anda, bu yazıyı yazarken öğrendim. Şoklardayım.)

Süre

Yazının başında da biraz bahsettiğim gibi biz Ushuaia’da 2 gün 1 gece geçirdik. Ushuaia’nın küçük bir kent olduğunu biliyorduk ancak ulaşım dahil olacak biçimde 2 gün yapılacak her şey için yeterli mi emin değildik. Ve kafamızda hiçbir şekilde oturmuş bir plan yoktu. Deneyimimiz ise şöyle oldu:

 • 19 Aralık sabahı saat 07.30’da Buenos Aires’ten uçağa bindik.
 • Saat 10.30’da Ushuaia’ya vardık. İner inmez taksi tutup otele gittik ve odamıza yerleştik.
 • Eşyalarımızı bıraktıktan sonra resepsiyona fikir sorduk. Resepsiyondaki görevli bize önce bot saatini ve yerini söyledi. Sonra parka da gitmek istediğimizi duyunca tur şirketi önerdi.
 • Hızlıca Yehuin tur acentesine gittik ve hem bot hem de ulusal park turu satın aldık.
 • Bot turuna kadar 1 saatimiz vardı. Geze geze limana indik, süper markete uğradık, Dünya’nın sonu tabelasıyla fotoğraf çekildik.
 • Saat 15.00’te bot turu başladı. Akşam 21.00 gibi de limana geri döndük. Yaz olduğu için hava 23.00’e kadar kararmadı. Önce yemek yedik, sonra aşırı dik bir yokuşu tırmanarak otele döndük. (Bazı yerler feci yokuş, dikkatli olmak gerekiyor.)
 • Ertesi sabah 08.10’da ulusal park turu için servis bizi aldı. Öğlen 14.00’de ise otele geri dönmüştük. Tur acentesiyle anlaştığımız üzere gelip bizi aldılar ve havalimanına bıraktılar.
 • 20 Aralık günü saat 16.00 de Ushuaia gezimizi bitirmiş olduk.
 • Müzeler (ve tabi ki Arnatktika yolculuğu) dışında her şeyi tam olarak 32,5 saate sığdırabildik.

Ulaşım

Ushuaia’ya Buenos Aires, El Calafate ve Puerto Madryn’den uçuşlar bulunuyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için herhangi bir servis veya otobüs bulunmuyor. Merkeze ulaşım, yürüyerek 40 dakika sürüyor. Biz El Calafate gibi aşırı rüzgarlı olabileceğinden çekinerek taksiye bindik ve taksi ücreti 270 peso tuttu. (2018) (Şansımıza hava da çok güzeldi.)

Aynı zamanda, Ushuaia’ya Arjantin’in birçok şehrinden otobüsle de ulaşılabiliyor. Otobüs arada Şili’ye girdiği için pasaport zorunlu. Otobüsle ulaşıma karar kılmadan göz önünde bulundurmanız gereken bir konu var: zaman. Arjantin çok büyük bir ülke ve başkent Buenos Aires’ten Ushuaia’ya uçuş 3,5 saat sürüyor. Nereden yola çıkacağınıza göre değişecek olsa da otobüs yolculukları genellikle 24+ sürüyor.

Otel

Hostal del Bosque’de kaldık. Beklentilerimizi o kadar aştı ki inanamadık. Adında hostal olduğu için sanırım bizim beklentilerimiz biraz düşüktü. Ancak odamız o kadar güzel ve konforluydu ki bayıldık!

Kahvaltı ise genellikle Arjantin otellerinin çok güçlü yanlarından değildir. Hostal del Bosque’nin kahvaltısı da çok iyi olmasa da idare ederdi.


Not: Bu macerada bana eşlik eden anneme buradan öpücükler!

Gezi tarihi: 19 – 20 Aralık 2018

Son güncelleme tarihi: 14 Ocak 2019