Tigre | Buenos Aires Gezi Rehberi | Arjantin

Arjantin’de eyalet sistemi bulunmaktadır. Bu nedenle de Buenos Aires Eyaleti ve Buenos Aires şehri olmak üzere farklı büyüklüklerde iki farklı bölge bulunur. Tahmin edebileceğiniz gibi Buenos Aires şehri, Buenos Aires eyaletinin başkentidir. Tigre ise Buenos Aires eyaletinde yer alan ve Buenos Aires şehrine yaklaşık 30 km uzaklıkta, nehir kenarında tatlı mı tatlı bir kent. Buenos Aires sakinlerinin haftasonunu değerlendirmek için tercih ettikleri mekanlardan biri olan Tigre, Lujàn nehrinin kıyısında gerçekten sevimli bir yer. Aynı zamanda Buenos Aires’e uzunca bir süreliğine gelmiş turistlerin de görülecek listesinde burası genellikle yerini alır.


Kapsamlı Buenos Aires Rehberi için tıklayınız!


Tigre Tren İstasyonu

Ulaşım

Banliyö treniyle Tigre’ye ulaşım yaklaşık olarak 1 saat sürüyor. Banliyö trenleri Retiro Tren İstasyonundan kalkıyorlar. Trene binmek için aynı otobüs ve metrolarda kullanılan SUBE kartınızın olması gerekiyor, tren için ayrıca bilet alınmıyor. Tigre’ye giden trenin son durağı olduğu için de tabelalarda direkt olarak kentin adını görebilir, hangi perondan kalktığını kontrol edebilirsiniz.

Şehir merkezinden hesaplayacak olursak, Tigre’ye arabayla gitmek sadece yarım saat alıyor. Ancak Tigre’de park yeri sıkıntısı yaşamanız mümkün.

Yapılacaklar:

Bot Turu ve Kamp Alanları

İstasyondan çıkar çıkmaz nehrin kıyısına sıralanmış botları göreceksiniz. Tigre’de nehir boyunca bot turu yapmak mümkün. Biz çeşitli sebeplerle bot turunu hep bir sonraki sefere ertelemek zorunda kaldık. Ama turlar hakkında çok güzel şeyler duydum ve en yakın zamanda deneyimlemek istiyorum.

Bot turlarına binerken dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Burası kamp severlerin gözde mekanlarından. Kentin biraz daha dışına doğru da kamp alanları bulunuyor. İnsanlar Tigre’ye kamp eşyalarıyla gelip buradan da botlarla kamp alanlarına geçiyorlar. Tur botları ise ayrı. Bilet alırkan, hangisine aldığınıza dikkat etmekte yarar var.

MAT

Museo de Arte Tigre (Tigre Sanat Müzesi), de kentin gözde noktalarından biri. Özellikle sarayı andıran mimarisi ve güzel bahçesiyle dikkat çekiyor. Aslında müze küçük, ancak içeride çok güzel parçalar ve sergiler bulunuyor.

Eğlence Parkı

Parque de la Costa, anladığım kadarıyla Buenos Aires civarında bulunan tek eğlence parkı. Bu sebeple yerel halkın çok sevdiği bir yer. Eğer eğence parklarını, lunaparklarını seviyorsanız burayı da ziyaret etmeyi tercih edebilirsiniz.

Çiçek ve ev eşyası pazarı

Puerto de Frutos, aslında ”meyve limanı demek”. Ama burada meyve satılmıyor… Başlıkta belirttiğim gibi burada çiçek ve ev eşyaları satılıyor. Açık hava dekorasyon fuarı gibi bir havası var bu pazarın. Ahşap ev eşyalarından aksesuarlara, küçük büfeler-restoranlardan çiçekçilere bür sürü küçük mağaza bulunuyor.

Yemek

Arjantin’de dışarıda yemek yerken kötü deneyimim çok az oldu. Servis süresinin uzunluğu bütün ülkeye mahsus bir durum olduğu için bir süre sonra ondan rahatsızlık duymayı da bıraktık. Lezzet konusunda ise bizi hayal kırıklığına uğratan sadece birkaç yer oldu ki bunları saysan bir elin parmaklarını geçmez. Ancak bu nispeten kötü deneyimlerin bir kısmını Tigre’de yaşadık. Onun için gidip de memnun kaldığımız birkaç yeri burada önermek istiyorum.

Almacen de Flores: Çok tatlı bir cafedir. Çiçek pazarını gezdikten sonra oturmak için güzel bir seçenek olabilir. Menülerinde güzel salata ve yemeklerde bulunmakta.

Rio Bar & Bistro: Burası da nehir kıyısında çok tatlı bir yer. Servis burada da oldukça yavaş ancak yemekleri lezzetli.