Son Dakikada Gezi Planı Nasıl Yapılır? | 8 Adımda Seyahat

Çok çaktırmamaya çalışıyorum ama aslında eşimle biz her yere son dakikada karar verip gidiyoruz. Bazen baya baya spontanlığın dibine vurduğumuz oluyor. Böyle geze geze son dakikada gezi planlamanın piri haline geldik. Dolayısıyla ben de bu konudaki deneyimlerimizi de sizinle paylaşayım istedim ve bu yazıda son dakikada gezi planı nasıl yapılır, ondan bahsettim.

Bizi böyle seyahat etmeye biraz hayat şartları itti. Eşimin ne zaman tatilinin olup olmayacağı her zaman belli olmuyor. Sonuç olarak, her gezimiz inanılmaz hızlı bir hazırlık sürecini içeriyor. İlk başta bu kadar hızlı davranmak zor oluyor gibiydi, başımıza saçma sapan şeyler geldiği de oldu. (Ben Santiago’ya giderken bütün paramızı evde unuttum falan…) Ama zamanla iyi bir seyahat planı kısa sürede nasıl hazırlanır öğrendim. Artık sabit bir listem var. Bir şeyleri unutmak için her macera öncesi listeme bakarak her şeyi araştırırmamı yapıyorum. Ve artık hiç sıkıntı yaşamıyoruz.

Bu listeyi başka durumlarda da kullanabilirsiniz, zira klasik bir hazırlık sürecinden çok farklı değil. Ancak zamanın sıkışık olduğu durumlarda, neye öncelik verip neyi sonraya atacağını bilmek insanın daha hızlı davranmasını sağlıyor.

Ters Mevsim’i görerek benimle iletişime geçen birçok havayolu çalışanı oldu şimdiye kadar. Bu yazının, pilot ve hostesler gibi vardiyalı çalışma sistemi olan ve önceden plan yapamaya el vermeyen bazı meslek gruplarının işine yarayacağını düşünüyorum.

Adım Adım Gezi Planı Nasıl Oluşturulur?

Genellikle son dakika planları nereyi merak ediyorum acaba şeklinde kişisel keşiflerin yapıldığı bir an değil de zaten merak edilen yerleri görmenin hedeflendiği zamanlardır. Ben bu yazı boyunca, daha kolay açıklamak için, Antalya gezisi örneği üzerinden gideceğim.

Diyelim ki Antalya’yı çok merak ediyorsunuz. Yahu neden her yaz bu kadar Rus buraya gidiyor ne var ki Antalya’da? diye içiniz içinizi yiyor. Birden hafta sonu kaçamağı yapmaya karar verdiniz. Ya da bir şekilde cuma günü tatil ilan edildi ve de 3 günlük tatilden yararlanmak istiyorsunuz. Sırasıyla aşağıdaki adımları izleyerek planınızı oluşturabilirsiniz.

1- Hava durumunu kontrol et

İlk adım hava durumunu kontrol etmek. Bu adım özellikle son dakika planı yaptığımız için ilk sırada bulunuyor. Önce hava durumunu kontrol ederek, aklımızdaki istikamette hava kötü ise zamanımızı ve paramızı boşuna fırtınalı bir yere harcamamış oluyoruz.

Aklımızda Antalya’ya gitmek var. Cuma günü de tatil oldu. Hemen Antalya’da hava nasıl diye bakıyoruz. Eğer hava çok yağmurluysa anında Antalya’dan vazgeçiyoruz ve bütün enerjimizi başka destinasyonlara çeviriyoruz. Örneğin, Antalya’nın fırtınalı olduğunu öğrendik, hemen İzmir bu hafta sonu nasılmış ona bakıyoruz.

Kullanabilecek kaynaklar: Google. Antalya hava durumu yazınca her şey çıkıyor nasıl olsa.

2- Ulaşımı kontrol et

Gitmek istediğiniz yere uçakla mı gidilebiliyor yoksa otobüs bir seçenek mi? Yol kaç saat sürüyor? Fiyatlar ne durumda? Bütün bunları belirliyorsunuz.

Eğer fiyatlar bütçenizi aşıyorsa, hemen yeni bir hedefe odaklanıyoruz. Eğer uçağın veya otobüsün kalkış-varış saatleri planı çok bozuyorsa, yine hemen başka bir istikamete odaklanıyoruz.

Örneğin, İstanbul’da yaşıyor olalım. Baktık Antalya’da hava çok güzel ama uçuklar hep dolu! 11 saatlik otobüs yolculuğu yapsak haftasonu tatilimizden zaman çalmış olacağız. Hemen Adana’da hava nasıl diye bakıyoruz. İyi ise uçakları kontrol ediyoruz. Uygun fiyatlı yer mi bulduk, kebap hayalleri kurmaya başlıyoruz. Ama bileti hemen almıyoruz. Yan gizli sekmede açık bırakıyoruz ve hızlı hızlı diğer adımlara geçiyoruz.

Kullanabilecek kaynaklar: skyscanner.com , kayak.com , expedia.com , obilet.com, avis.com, enterprise.com, rentacar.com …

3- İstikamet yurt dışı mı? Vize/pasaport kontrol et

Bunun üçüncü sırada olması biraz garip gelebilir. Sebebi ise hızlı plan yaparken insanın vizesi olmayan yerlere zaten pek niyetlenmemesidir. Yani, zaten Shengen vizesi olmayan bir kişi genellikle, Bu haftasonu bir Almanya mı yapıp gelsem? demez.

Öte yandan, şayet vizeniz varsa ve aniden Almanya’ya gidesiniz geldiyse, tam olarak bu sırada durup Hala vizem geçerli miydi yav? ya da Pasaportumun süresi bitmemişti di mi benim? diye kontrol etmeniz gerekir.

4- Otel kontol et

Sıra geldi otel bakmaya. Gidilecek yerde insanlar genellikle nerede kalmayı tercih ediyor? Şehir merkezinde otel bakmak mı daha iyi yoksa daha önemli bazı turistik noktalara yakın olmak mı? Şehrin metro, tramvay sistemleri var mı? Duraklara yakın olmak avantajlı mı? Otellerin fiyatları ve doluluk oranları ne durumda?

Mesela bütün bunlara bakıyoruz ve Antalya’da sahil şeridine yakın kalmak kaydıyla şehrin herhangi bir kısmında konaklamanın turistler tarafından tercih edildiğini keşfediyoruz. Daha sonra fiyatları kontrol edip bizim gideceğimiz sırada Konyaaltı’ndaki otellerin Lara’daki otellerden daha uygun fiyatlı olduğunu fark ediyoruz. Konyaaltı’ndan beğendiğimiz bir oteli seçiyoruz. Ücretsiz iptal ihtimali varsa hemen rezervasyon yapıyoruz. Eğer daha sonra iptal etme şansımız yoksa durup bir nefes alıyoruz.

Şimdi, aslında bu noktada artık destinasyonun kesinleştiği ana ulaşmış oluyoruz. O yüzden bir durup nefes almak genelde iyi oluyor. Gerçekten gidicem mi ben? diye bir daha bir kendimizi sorguluyoruz. Vallahi de gidicem! sonucuna ulaşınca yapıştırıyoruz rezervasyonu! Hemen gidip uçak biletlerimizi de alıyoruz. Böylece planımızın büyük bir kısmı netleşmiş oluyor.

Kullanabilecek kaynaklar: booking.com , trivago.com …

5- Havalimanından/otogardan otele nasıl ulaşılır?

Otelin servisleri var mı? Yoksa nasıl ulaşımı nasıl sağlamak gerekiyor? Havaş benzeri bir firma var mı? Havalimanına/otogara giden belediye otobüsü veya metro var mı? Taksi seçenekleri nasıl? Tercih ediliyor mu? Uber kullanılıyor mu? Bütün bunları kontrol ediyoruz.

6- Görülecek yerler nereler?

Evet bu konu bu kadar geç geliyor çünkü son dakikada plan yaparken şimdiye kadar gözden geçirdiğimiz lojistik adımlar çok daha öneme sahipti. Eğer yukarıdaki bazı koşullar uygun değilse daha plan yapmaya başlarken Antalya’da Kaleiçi neredeymiş diye bakmak size sadece zaman kaybettirir.

Ayrıca, daha önce de dediğim gibi, genellikle son dakikada karar verilen yerler insanın hiçbir fikrinin olmadığı istikametler olmaz ve olmaması daha akıllıcadır. Yani oturup araştırıp, Yahu bu Şarm El Şeyh ilginç bir yere benziyor diye sıfırdan aydınlamaktansa, Antalya’yı da çok merak ediyordum plajlarına da pek güzel diyolla, şeklinde daha önceden bir fikre sahip olunan bir yeri hedeflemek daha sağlıklıdır. Aksi takdirde araştırma süreci çok daha zorlaşır ve tatil sırasında görülmesi gereken bazı noktalar istemeden atlanabilir.

Görülmesi gereken yerleri bulmak ise hiç de zor değildir. Genelde kısa bir Google araması sonucunda elinizde bir liste oluşur. Asıl zaman alan kısım görülecek yerleri bir plana oturtmaktır.

Bu noktada listenizdeki görülecek nokataları Google maps üzerinde işaretleyebilir, elinizde bulunan zamanda ne kadarını ziyaret edebileceğinizi kararlaştırabilirsiniz. Daha sonra tek tek her noktaya ulaşım yöntemini ve (varsa) çalışma saatlerini öğrenerek günlük planınızı ortaya çıkabilirsiniz.

Kullanabilecek kaynaklar: bloglar, wikitravel, tripadvisor, lonely planet … Google’da bimemnere gezi rehberi, bilmemnerede görülecek yerler, bilmemnerede yapılması gerekenler gibi arama cümleleri kullanabilirsiniz.

Bence gün içinde neyi nasıl yapacağını planlarken en yararlı kaynaklar bloglardır. Ancak blogları okurken alınan bilginin geçerliliğini kestirebilmek için hangi tarihte yazıldığına dikkat etmek gerekir.

7- Param var mı? Nerede?

Bu çifte kontrol amaçlı bir maddedir. Bu noktaya kadar gerek bilet bakarken gerek otel ararken bütçenizi aşıp aşmadığınızı zaten görmüş olmanız lazım. Ayrıca bütçenizi kontrol ederken gezilecek yerlerin de size ne kadar mal olacağını göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Örneğin, Antalya’nın dışında bulunan Aspendos’a ulaşım ne kadar tutacak? Antalya müzesinin girişi kaç lira? Bunların hepsini karşılayabileceğinize iyice emin olun.

Daha sonra da parayı yanınıza aldığınıza emin olun. Girişte de bahsettiğim gibi Santiago’ya giderken yanlışlıkla bütün paramızı evde bırakmıştım…

8- Bavul hazırla!

Her şey hazır! Biletler hazır, otel hazır, nereleri gezeceğinizi biliyorsunuz. Sıra geldi hızlıca bavul hazırlamaya. Benim bunun içinde her seferinde kontrol ettiğim bir listem var. Bu listelerin çok kişisel olduğunu düşündüğüm için size kendinizinkini hazırlamanızı öneriyorum. Zira benim yanıma aldığım yüz temizleyicisini siz almıyor olabilirsiniz. Gelip de kafanızı karıştırmama ne gerek var şimdi değil mi? Siz yolculuklarda ihtiyacınız olan her şeyi bavula yerleştirin. Kıyafet vs, öyle basit şeylerden bahsediyorum. Bunların yanı sıra dikkat etmeniz gereken şeyler ise şunlar:

 • Paranızı aldınız mı? Bir kez canım acıdığı için ben artık beş yüz kez kontrol ediyorum. Siz de edin.
 • Gezi dökümanları: Pasaportunuz lazım mı? Yurt dışı çıkış harcı gerekiyor mu? Kullanacağınız aracı kurumlar sizden basılı evraklar istedi mi? Örneğin kimi tur şirketi vs özellikle yaptığınız harcamayı basılı kağıtta görmek isterler. Bunları kontrol ettiniz mi?
 • Gideceğiniz yerde özellikle ihtiyacınız olan bir şey var mı? Örneğin, normalde yanınızda güneş kremi taşımıyor olabilirsiniz ancak Antalya’ya giderken ihtiyacınız olacaktır. Veya Iguazu Ulusal Parkı’na giderken insanın yanında mutlaka böcek ilacı bulunması gerekir. Gideceğiniz yerin özel ihtiyaçları olup olmadığını kontrol edin. (Antalya’ya giderken mayo götürmeyi unutmayın.)

Bizim Gezilerimizden Örnekler

Biz Arjantin’de yaşadığımız için benim örneklerim Güney Amerika ağırlıklı olacak.

 • El Calafate ve Iguazu en şanslı olduğumuz destinasyonlardı. Bir hafta öncesinden karar verip son derece rahat bir biçimde plan yapıp yolculuk edebildik.
 • Çok yağmurlu olduğu için şimdiye kadar 3 kez Mendoza planını iptal ettik.
 • Henüz çaylak olduğumuz zamanlarda, Florianopolis’in her şeyini hazırlamıştık ama son dakikada hava durumuna bakmayı unuttuğumuzu fark ettik. Aşırı yağmurluydu, vazgeçip onun yerine Santiago’ya gittik.
 • Florianapolis’in yağmurlu olması üzerine perşembe günü gitmeye karar verdiğimiz Santiago gezisini planlamak için önümde iki günüm vardı. Bütün planı yapmayı başardım da giderken parayı evde unutmam kötü oldu… Bütün haftasonunu kredi kartı kabul eden yerleri kovalayarak gerçirdik.
 • İki yıldır Machu Pichu’yu ayarlamaya çalışıyorum ama çok pahalı ve pek de son dakikada gidilebilir bir yer olmadığı için bir türlü ünlü İnka şehrini göremiyoruz.
 • El Chalten için 5 gün gibi bir süre ayırmak gerekiyor, bir türlü yeterli zamanı denk getiremedik.
 • Rio de Janeiro‘yu ilk kez planlamaya çalıştığımızda yüksek sezonuydu ve her şey çok pahalı olduğu için vazgeçmiştik. İkinci denememizde gidebildik.
 • Rio’yu ikinci denememiz kış aylarındaydı. Şimdiye kadar en kısa sürede planladığımız gezimiz Rio oldu çünkü o sırada 3 günlük bir tatilimiz vardı ve aklımıza Rio gelmeden önce birçok farklı yeri düşünmüştük. Önce Mendoza’yı (üçüncü kez) ayarlamaya çalıştık, sonra Montevideo’yu düşündük o da yağmurluydu, daha sonra Ushuaia çok mu soğuk olur diye baktık ve kışın ortasında Dünya’nın en güney ucu tabi ki çok soğuktu. En sonunda hiçbir yere gidemeyeceğiz galiba diye pes etmişken eşim Rio’da hava nasıldır acaba dedi. Baktık hava iyi, düşük sezon olduğu için oteller ve uçaklar uygun, şehir zaten harika. Akşam 5’te gitmeye heveslenip ikimiz birlikte tek oturuşta her şeyi ayarlayıp ertesi sabah 5’te uçağa bindik. Baya az uykuyla gittik ama çok güzel bir tatil geçirdik.

Bu nasıl hayat?

Bu nasıl bir hayat diye düşünüyor olabilirsiniz. Son derece anlayışla karşılarım, çünkü bu yazıda bahsettiğim gibi son hız plan yapıp tatile çıkmak, masa başı çalışan birçok kişi için zor. Ancak başka koşullar altında çalıştığı için benzer yollara başvurmak zorunda kalan birçok insan var. Sabit tatil günleri olmayan, birçok resmi tatilde çalışması gereken insanlar bunlardan biri. Turizm sektöründe çalıştığı için bazı avantajları elinde tutan ve son dakika boşluklarından yaralanabilenler de başka bir kesim. Özellikle hostesler ve pilotlar, bu konuda benim gibi uzmanlaşıyorlar diye çok duydum.

Dolayısıyla, eğer uzun vadeli planlar yapma şansınız varsa ucuz bilet promosyonlarını kovalayın, her şeyi aylar öncesinden ayarlayın kafanız rahat olsun. Eğer bizim gibi son dakikaları oynamak zorunda kalıyorsanız ise umarım bu yazı hazırlık sürecini biraz daha rahat atlatmanızı sağlar. 🙂


Yazı Bilgileri:

Son güncelleme: 1 Şubat 2019

Fotoğraflar: pexels.com