Sao Paulo Gezi Rehberi | Brezilya

Bugün günlerden Sao Paulo. Brezilya’nın en tanınmış şehirlerinden biri olan Sao Paulo’yu anlatmaya başlamadan önce belirtmem gereken bazı şeyler var. Kısaca Sao Paulo’nun özelliklerinden bahsederek başlayalım:

  • Sao Paulo turistik bir şehir değildir. İyidir, güzeldir, hoştur, canlıdır, günlük yaşantısı cıvıl cıvıldır ama turistik değildir.
  • Sao Paulo, Brezilya’nın iş ve ticaret merkezidir.
  • Ayrıca 12 milyonu aşkın popülasyonuyla Latin Amerika’nın en kalabalık şehridir.
  • İsmi Portekizce’de Saõ Paulo diye yazılır San Paulo diye okunur.
  • Güney Amerika’nın en büyük Japon göçmen topluluğu Sao Paulo’da bulunur.Brezilya’yı gezerken bir sürü Japon görebilir ve bu insanları turist sanabilirsiniz ancak büyük bir ihtimalle çoğunluğu Brezilyalıdır. Sao Paulo’nun Liberdade adlı mahallesi, bir Japon mahallesidir. Dolayısıyla Sao Paulo’da leziz sushiler bulmak oldukça kolaydır.

Bu şehirdeki turizm hareketliliği büyük oranda iş sebebiyle Sao Paulo’ya gelip hazır gelmişken şehri tanımaya çalışan kişilerden oluşur. Zira biz de aslında Sao Paulo’yu merak ediyorduk ancak işimiz düşüp de gitmek zorunda kalana kadar özel bir plan yapmadık.

Bu ayrıntıyı özellikle Latin Amerika turu hayalleri kurarak yıllarını geçiren ve en sonunda bu turu planlamaya başlayanlar için yazıyorum. Büyük bir kıta turuna çıkanların genellikle sınırlı bir zamanı veya bütçesi olur. Bu rehberi okuduktan sonra planınızda Sao Paulo’ya yer vermek isteyip istemediğinize belki daha kolay karar verebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Paulista

Paulista caddesi, şehrin modern merkezi, şık ve canlı alışveriş caddesidir. Özellikle pazar günleri burası çok zevkli olur çünkü bütün cadde trafiğe kapatılır ve her taraf müzisyenler, dansçılar, çeşitli sanatçılarla dolar. Sao Paulo’da gezilecek yerleri araştırırken karşınıza çok sayıda avm önerisi çıkabilir. Bu avm’lerin büyük bir kısmı da zaten Paulista caddesi üzerinde bulunur.

Şehir Merkezi

Sao Paulo’nun şehir merkezi, her tipik Latin Amerika şehri gibi bazı önemli, tarihi mekanları bulundurur. Ancak Sao Paulo’nun şehir merkezi çok tekin bir yer değil. Gasp olayları bu bölgede çokça görülebiliyor. Biz daha rahat gezebilmek için Sao Paulo ücretsiz şehir turuna katıldık.

Şimdiye kadarki ilk memnun kalmadığım tur oldu. Sebebi kesinlikle organizatörlerin profesyonel olmaması gibi şeyler değil. Aslında organizasyon çok güzeldi. Rehberler grubu kolaylıkla yönlendirebiliyordu ve oldukça candan insanlardı. Ancak tur 3 saat sürüyor ve bence şehir merkezinde 3 saat gezecek kadar şey bulunmuyor. Bu turu özellikle mimariye ilgisi yüksek olan insanlara önerebilirim. Zira turun çok büyük kısmı binaların önüne gidip hangi yılda hangi mimar tarafından yapıldığını anlatmak üzere geçiyor. Durakların arasında katedral gibi bazı tarihi noktalar da vardı ve bunları dinlemekten keyif aldım. Ancak, şahsen benim modern mimariye ilgim çok yüksek değil. Bir süre sonra zaten belirli bir alan olan şehir merkezinde daireler çizmekten yorulduk.

Turun olumlu yanları: rehberler grubu büyük bir ustalıkla yönlendiriyor ve koruyor. Tur tam olarak Mercado Municipal’de bitiyor ki bizim merkezde en çok görmek istediğimiz yer de orasıydı.

Mercado Municipal

Muhteşem Lezzetler! Mercado Municipal’e giderken tedirgin olmadık değil ama bir kez içine girdikten sonra çevresindeki keşmekeşeyi unuttuk. Aldığımız bir öneri üzerine üst katta bulunan Hocca adlı mekana oturduk ve pastel yedik. İnanılmaz lezzetliydi!

Botanik Bahçesi

Biz planımıza sığdıramadık ama botanik bahçesi Sao Paulo’nun sayılı turistik mekanlarından biri. Sao Paulo çok büyük bir şehir ve bir noktadan diğerine gitmek oldukça zaman alabiliyor. Paulista ve merkez arası ulaşım çok zor değil, metroyla 15 dk sürüyor ancak botanik bahçesi biraz daha uzakta kalıyor.

Süre ve Otel

İşiniz ne kadar sürecekse denilebilir. Genel olarak gezilecek yerler kolaylıkla 2-3 güne sığdırılabilir.

Sao Paulo çok güvenli bir şehir olmadığı için en modern ve güvenli noktası olan Paulista’da kalmak akıllıca bir seçim olacaktır. Biz Hotel Belas Artes SP Paulista‘da kaldık. Güzel ve temiz, iş gezilerine yakışır bir oteldi. Öneririz.

Ulaşım

Sao Paulo’nun ana havalimanının adı Guarulhos International Airport (GRU). Sao Paulo aynı zamanda bir eyalet olduğu için eyaletin başka şehirlerinde de havalimanları bulunuyor ancak  Sao Paulo şehrine ulaşım için en mantıklı olanı GRU olacaktır. Havayoluna alternatif olarak ülkenin diğer şehirlerinden de Sao Paulo’ya otobüsle ulaşılabilir. Havalimanından şehre ulaşmak için ise biz UBER‘i kullandık.

Brezilya’nın en tatlış özelliklerinden biri Uber’in son derece yasal olması. O kadar yasal ki havalimanının çıkışında Uberin kendine ait duraklama noktası var. Hatta bu noktalar sadece havalimanlarında değil bazı avm’lerde de bulunuyor. Telefonunuzdan Uber çağırıyorsunuz, hazır bekleme noktasından binip gidiyorsunuz.


Brezilya’nın asıl turizm merkezi Rio de Janeiro’yu okumak için buraya tıklayın!

Yazı Bilgileri:

Gezi Tarihleri: 16-18 Ekim 2018

Son Günceleme Tarihi: 17 Mayıs 2019