San Telmo | Buenos Aires Gezi Rehberi | Arjantin

San Telmo; eskinin en zengin mahallesi, şimdinin gözde antika ve hippie pazarı! Buenos Aires’teyken mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan San Telmo’nun Arjantin tarihindeki yeri aynı La Boca gibi geniş.


Kapsamlı Buenos Aires Rehberi için tıklayınız!


Geçmişte San Telmo

San Telmo, göçmenler Arjantin’e ilk geldiklerinde zenginlerin yerleştiği mahalleymiş. Fakir olan kesim La Boca‘ya yerleşirken, üst kesim ise burada yaşamış. Bu 1871 yılındaki şiddetli sarı humma salgınına kadar böyle devam etmiş. Bu salgın Arjantin’i çok etkilemiş. Nüfusun üçte biri sarı humma sebebiyle hayatını kaybetmiş. Bunun üzerine zengin kesim evlerini bırakıp daha kuzeyde, Recoleta’da bulunun yazlık evlerine taşınmışlar. La Boca’da yaşayan fakir kesim ise sonradan hastalığın en yaygın olduğu kendi mahallelerini bırakıp zenginler tarafından terk edilen San Telmo’ya yerleşmişler.

San Telmo ve La Boca, Buenos Aires’in güney kısmında yer alıyor. Bahsettiğim gibi ilk göçler sırasında insanlar buralara yerleşmiş. Şehir merkezi olarak da bugünkü gibi Plaza de Mayo’yu belirlenmiş. Ancak bunun daha kuzeyinde pek fazla yerleşim yokmuş. Salgından sonra şehir daha kuzeye ve batıya doğru büyümüş.

Bugün San Telmo

San Telmo günümüzde Buenos Aires’in en çekici, turistik noktalarından biri. Uzun cadde boyunca birçok güzel cafe, restoran, galeri var. Asıl popülaritesini kazandıran şey ise yazının başında sözü geçen hippie pazarı.

Hippie pazarı sadece pazar günleri kuruluyor. O sebeple eğer ayarlayabiliyorsanız San Telmo’ya pazar günü gitmelisiniz. Sokak insanlarla dolup taşıyor, gerçekten çok keyifli oluyor. Yolun iki kenarında tezgahlarda el işleri, deri, ahşap, metal ürünler, biblolar, resimler, süsler, kıyafetler, aksesuarlar satılıyor. Cadde boyunca bulunan galerilerin de kimisi aksesuarlar, plaklar, süs eşyaları satıyor; kimisi antika galerisi.

Burası Buenos Aires’in en eski pazar alanı. Eskiden sebze, meyve, et satılıyormuş. Bunların hepsi hala da Mercado San Telmo’da mevcut. Bunun yanı sıra yine süs eşyaları satan küçük dükkanlar, cafeler, pastahaneler bulunuyor. Biz eşimle gittiğimizde biraz ısınmak için buraya sığınmıştık. Oturup biraz dinlenmek bir kahve içmek için güzel bir yer. Ayrıca peynir çeşitlerine veya farklı tatlar denemeye merakınız varsa burada çok güzel bazı şarküteriler de bulunuyor.

Mafalda Heykeli

Mafalda, Arjantin doğumlu bir çizgi roman karakteri. Bizim çok yakından tanıdığımız bir karakter değil ama Arjantin’de çok ünlü ve şanı İngiltere, Almanya, Avusturya, Polonya, Peru, Şili gibi bazı ülkelere kadar ulaşmış, uluslararası bir üne kavuşmuş Mafalda. Bu sebeple de Arjantinliler için bir gurur kaynağı haline gelmiş. Birçok insan gidip Mafalda’nın yanına oturarak fotoğraf çektiriyor. Siz de Arjantin’in gurur duyduğu bu kahramanının yanına uğrayabilirsiniz.

Plaza Dorrego

Burası San Telmo’nun küçük meydanı. San Telmo pazarı bütün bir cadde boyunca sürse de pazarın asıl kalbi burası oluyor. Meydanın etrafında da hoş dükkanlar ve barlar bulunuyor.

 

San Pedro San Telmo Church

Buenos Aires mimari açıdan zengin bir yer. Bura için Latin Amerika’nın Paris’i denir çünkü Avrupa mimarisinden, özellikle de Fransa’dan çok etkilenilmiş. San Pedro kilisesi de bunun Buenos Aires’teki birçok örneğinden beri. Bu kilisenin özelliği farklı kısımlarının farklı zaman dilimlerinde yapılmış, bu nedenle de farklı özellikler gösteriyor olması. Mimariye ilgisi olan ve mimariden anlayan arkadaşlar için görmesi hoş bir nokta olabilir.

Müzeler

Sanat müzesi sevenler için güzel haberler: Museo de Arte Moderno de Buenos Aires ve MACBA (Museo de Arte Conpemporaneo Buenos Aires) San Telmo’da bulunuyor. Hem de yan yanalar!

Öneriler

Öncelikle, daha önce de bahsettiğim gibi, pazar günü ziyaret etmenizi önereceğim. Eğer pazar günü gitmezseniz San Telmo’yu çok çok daha ıssız bulursunuz. Yine birkaç turist olacaktır etrafta ama bir pazar günü gibi canlı olmuyor.

Bir diğer önerim ise çok erken saatlerde gitmemeniz yönünde. Galeriler her gün açılıyor açılmasına ama genellikle saat 11’den sonra dükkan sahipleri gelip açıyor. O yüzden öğleden sonra gitmek daha iyi bir fikir olacaktır.

Pazar günü gitmişseniz caddeyi boydan boya yürüyün. Her seferine yeni şeyler görmüyorsunuz tabi, bir noktadan sonra standlardaki ürünler birbirini tekrarlamaya başlıyor. Yine de ben keyifli olduğunu düşünüyorum. Zira San Telmo’ya Plaza de Mayo tarafından girmişseniz Plaza Dorrego’ya ulaşana kadar zaten bir ucundan diğer ucuna yürümeniz gerekiyor demektir.

San Telmo’da bulunan galerilerden birinin girişi

BONUS:

Pazar günleri (hava çok soğuk da olsa) San Telmo’nun nasıl olduğunu anlayabilmeniz için 20 saniyelik minicik bir videomuz var, buradan tıklayarak ulaşabilirsiniz: VIDEO! Buna benzer bir çok video ve fotoğrafı ise instagram hesabımızda bulabilirsiniz.

Keyifli günler!