Recoleta | Buenos Aires Gezi Rehberi | Arjantin

Recoleta, Buenos Aires’in en turistik noktalarından biri. Mimari itibariyle Avrupa’dan esinlenilmiş olması, güzel parkları, tarihi ve sanatsal heykelleriyle ünlü bu semt. Ama hepsinden önemlisi içinde Eva Peron’un mezarının da bulunduğu Recoleta Mezarlığı (Cementerio de la Recoleta) burada bulunuyor.

Recoleta benim Buenos Aires’te ilk keşfe çıktığım, ilk gezdiğim yer. Geldiğimin üçüncü günüydü, günlerden de perşembe. Daha hiç nereyi gezeyim, burda nerelere gidilir diye bakmamıştım henüz. Mezarlık var sen ona git dediler ben de sıfır bilgiyle çıktım gittim. Şansıma güzel bir gezi yaptım, şimdi de gezimi sizinle paylaşmak için buradayım.

Öncelikle bazı şeylerin altını çizmek istiyorum: Recoleta’ya tamamen bilgisiz gittim yani mezarlık dışında görülecek ne olduğuna dair en ufak bir fikrim yoktu ve günlerden perşembeydi. Ben semte Av. Alvear’dan girip önce rastgele parkları gezdim, büyük bir daire çizerek en son Recoleta Mezarlığına vardım.

Siz böyle yapmayın.

Neden böyle dediğimi açıklayayım. Tamamen şans eseri mezarlığın kapısında ingilizce rehberli bir grupla karşılaştım ve çaktırmadan peşlerine takıldım. (En azından ben çaktırmadığımı sanıyordum daha sonradan öğrendim ki rehber gayet de her şeyin farkındaymış) gRupla birlikte önce mezarlığı gezip sonra da benim çizdiğim daireyi tersten tekrar çizmiş olduk. Eğer ben birazcık araştırmış olsaydım belediyenin her perşembe Recoleta’da saat 11.00’de İngilizce tur düzenlediğini öğrenebilirdim. Böylece yolu hiç uzatmadan turla gezebilirdim. Hem de çok daha derli toplu bir gezi olurdu.

Öte yandan tabi ki tek bir doğru rota diye bir şey yok. Eğer şehir turlarına katılmaktan hoşlanmıyor ve tamamen kendiniz keşfetmeyi daha çok seviyorsanız benim ilerlediğim yol da oldukça güzel. Ben de turlara katılmayı her zaman çok tercih etmem. Bazıları çok hızlı gezdirir, bazıları çok fazla detaya girer… Onun yerine kendi hızımı, kendi zamanımı kontrol edebilmek genelde hoşuma gider. Ama bu turdan çok memnun kaldım. Sebebi büyük oranda iyi bir rehbere de denk gelmiş olmam. Kendi kendime öğrenemeyeceğim bazı detaylar öğrendim rehberden.

Anlayacağınız şansım o gün fazla mesai yapmaya karar vermişti. Sonucunda da benim günüm çok güzel geçti.


Kapsamlı Buenos Aires Rehberi için tıklayınız!


Cementerio de la Recoleta

Recoleta mezarlığı bence Buenos Aires’te mutlaka görülmesi gereken bir numaralı yer.Estetik görünüşüyle ön plana çıkan bu mezarlıkta özellikle ünlü, önemli insanların kabirleri bulunuyor. Şehrin orta yerinde kaldığı için de ulaşmak çok kolay.

Her bir mezar küçük taştan bir kulübeyi andırıyor. Yani insanların mezar taşları değil de mezar evleri/anıtları var. Aileler, aile mezarı almayı tercih edebiliyor. Mesela Eva Peron, annesi ve kız kardeşiyle aynı taş mezarı paylaşıyor. Aynı zamanda bir mezar tek kişiye ait de olabiliyor.

Eva Peron, ya da halk arasında kullanılan ismiyle Evita, eski Arjantin devlet başkanı Juan Peron’un eşi. Hayatı boyunca kadın ve işçi hakları konusunda birçok çalışma yapan Evita halkın büyük sevgisini kazanmış ve hala Arjantin için önemli bir figür. (İleride Eva Peron ile ilgili daha detaylı bir yazı da blogda yerini alacak.)

Eva Peron’un mezarı

Evita’nın mezarı ünlü bir isimden bekleneceği gibi bulması ve görmesi kolay bir yerde değil. Bir çok tanıdığımın mezarlığa gidip mezarın yerini bulamadan çıkmışlığı var. Çünkü yeri kolay olmadığı gibi mezarının üzerinde de kızlık ismi olan “Duarte” yazıyor. Daha sonradan eklenmiş bir Eva Peron tableti var ama oldukça küçük olduğu için fark etmesi kolay değil. Onun için birçok kişi bu ünlü mezarın yerini bulmakta zorlanıyor.

Öte yandan Evita’nın mezarını çok belirginleştiren bir şey var: çiçekler. Ölümünün üzerinden 61 yıl geçmesine rağmen hala birçok Arjantinli Eva Peron’u mezarını ziyaret edip çiçek bırakıyor.

Tur sırasında rehber, Evita’ya dair detaylı bilgi verdi. Mezarlığın onun dışındaki yerlerini çok hızlı geçtik. Yanlış hatırlamıyorsam Evita’ya ek olarak sadece eski devlet başkanı Carlos Pellegrini ve limya dalında Nobel ödülü sahibi Luis Federico Leloir’in mezarlarını gördük.

Basilica del Pilar

Mezarlıktan sonraki ilk durak Basilica del Pilar (Basílica Nuestra Señora del Pilar). Mezarlığın hemen bitişiğinde olan bu kilise 1732 yılında kurulmuş. Arjantin’in en eski binalarından biri. Tur rehberimizin bize verdiği bilgiye göre bir binanın 100 yaşının üzerinde olması Arjantin için nadir bir durum. Onun için bu tarz yapılar çok değerli ve dikkatle korunuyorlar. Örneğin bu kilise 1942 yılında “ulusal tarihi eser” olarak koruma altına alınmış ve şu anda da çok iyi durumda. Tur rehberi grubun içeriyi ziyaret edip fotoğraf çekebilmesi için biraz bekledikten sonra tur devam ediyor.

Yine Basilica del Pilar’ın hemen yanında Centro Cultural Recoleta bulunuyor. Burası adından da anlaşıldığı gibi bir kültür merkezi. Burada çeşitli sergiler, konserler, etkinlikler düzenleniyor. Ziyaretim sırasında okullar tatil olduğu için çocuklara yönelik bir çok etkinlik var mesela. Recoleta’yı ziyaret edecek olursanız Centro Cultural Recoleta’da o gün ne gibi bir etkinlik olduğuna da göz atabilirsiniz.

Plaza Indentende Torcuato de Alvear & Alvear Ailesi

Buenos Aires geniş bulvarlarla dolu. Özellikle Recoleta’da bu bulvarların iki yanı birbirinden güzel parklar var. Mezarlık ve kilisenin hemen önünden devam eden yeşil alanın adı Plaza Indentende Torcuato de Alvear. Burada hemen hemen her gün küçük tezgahlarda el işleri satan insanlar oluyor. Bu tezgahlarda ahşap kutular, el örgüsü atkılar şapkalar, tütsüler, takılar satılıyor. Genelde öğle vaktine kadar açılmış olmuyorlar. Saat 11.00-12.00 gibi tezgahlarını kurmaya başlıyor insanlar. Hediyelik almak için uygun bir nokta burası. Nitekim fiyatlar da bir hediyelik eşya dükkanlarına kıyasla daha uygun.

Bu alanda Alvear ailesine ait 3 adet heykel var. Tur rehberi bizi Marcelo T. de Alvear’ın heykelinin önünde durdurdu. Heykelin birkaç yüz metre sağ tarafında babası Torcuato de Alvear’ın sol tarafında Av. Alvear’ın öteki tarafında kalan Plaza Palais de Glace’de ise büyük babası Carlos María de Alvear’ın heykeli bulunuyor. Alvear ailesi köklü ve Arjantin’in politik tarihinde büyük bir yeri olan bir aile. Carlos María de Alvear, Arjantin’in özgürlük savaşında şavaşmış bir asker ve yine ülkenin ilk ABD elçisi. Torcuato de Alvear, Buenos Aires’in ilk belediye başkanı. Marcelo T. de Alvear ise 1922-1928 yılları arasında Arjantin devlet başkanlığı yapmış. Üç heykelin arasında kalan caddeye Av. Alvear adı verilmesine şaşırmamak lazım.

Marcelo T. Alvear

Rehber özellikle Marcelo T. de Alvear’dan detaylı bahsetti. Marcelo ve eşi Regina Pacini arasındaki aşk hikayesi oldukça ilginç. Çok önemli ve ciddi bir aileye sahip olan Marcelo anlaşılan medyaya biraz şımarık ama aynı zamanda etkileyici bir görüntü çiziyormuş. Öyle ki rehber, Marcelo’yu “zamanının en çok aranan playboy’u” olarak tanımladı.

Kadınların hayallerini süsleyen Marcelo T. de Alvear ise başarılı ve güzel bir opera sanatçısı olan Regina Pacini’nin peşinden yıllarca koşmuş. Kendisine onlarca kez evlenme teklifinde bulunmuş ancak Regina Pacini inatla Marcelo ile evlenmeyi kabul etmemiş. Marcelo, Regina’yı etkileyebilmek için birçok şey yapmış. Regina Pacini’nin peşinde dünyayı gezip verdiği bütün konserlere katılmış. Her sahneye çıktığında en ön sırada Marcelo T. de Alvear’ı görüyormuş Regina. Hatta bir seferinde sahneye çıktığında salonun boş olduğunu ve salonun ortasında elinde bütün biletlerle Marcelo’nun durduğunu görmüş. Marcelo T. de Alvear’ın bu hareketlerini romantikten ziyade şımarıkça bulan Regina Pacini o gün hem Marcelo için konser vermeyi hem de bir kez daha evlilik teklifini reddetmiş. Ancak aradan yıllar geçtikten sonra Marcelo’yla evlenmeyi kabul etmiş Regina. Artık hayır demekten mi yorulduğu için mi yoksa yıllar boyunca peşinde koşan adamın aşkının samimiyetine sonunda inandığı için mi kabul etti bilemiyoruz.

Turu çok beğenmemin sebebi biraz da bu heykeller hakkında bilgi edinmiş olmamı sağlaması. Yazının başında bahsettiğim gibi ben Recoleta’ya Av. Alvear’dan girdim. Bunu yaparken Alvear ailesine dair hiçbir fikrim yoktu. Daha sonra eve geldiğimde internetten bakınca Alvear ailesine dair çok toplu bir bilgi de bulamadım. Hatta Marcelo T. de Alvear’ın heykeli google mapste işaretli bile değil. Biraz detay bir hikaye olduğu için olabilir ama bütün bunları dinlemek, orada duran üç heykelin aslında aynı ailenin üyeleri olduğunu öğrenmek benim için çok keyif verici oldu.

UBA Facultad de Derecho & Floralis Generica & Museo Nacional Bellas Artes

Heykellerin hikayelerini de dinledikten sonra iki geniş bulvarı geçtik: Av. del Libertador ve Av. Pres. Figueroa Alcorta. Bu iki bulvarın arası çok güzel bir park. Parkın içinde ise Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi bulunuyor (Museo Nacional Bellas Artes). Tur rehberi müzenin önünde zaman harcamadı, sadece iyi bir müze olduğunu ve ziyaret etmemizi önerdiğini söyledi.

Doğruca hukuk fakültesinin önüne gittik. (Universidad de Buenos Aires – Facultad de Derecho) Hukuk fakültesinin binası da Avrupa mimarisinden esinlenerek inşa edilmiş. Şu anda bir kısmı inşa atında olduğu için çok estetik bir görüntüsü yoktu ama anladığım kadarıyla Arjantinlilerin gurur duydukları binalardan birisi bu da.

Hukuk fakültesinin hemen yanında Arjantin’in ilk hareketli sanat eseri olan Floralis Generica bulunuyor. Bu büyük çiçek heykeli güneş çıkınca yapraklarını açıyor, güneş batınca da geri kapanıyor.

Plaza Francia

Plaza Francia Recoleta’nın meydanı. Meydanın tam ortasında Fransa tarafından hediye edilmiş görkemli bir heykel var, ismi de bu heykelden geliyor zaten. Burada sık sık güzel pazarlar, fuarlar, sergiler kuruluyor. Plaza Francia’da sokak sanatçılarıyla, çimlere yatmış insanlarla güzel havaların tadını çıkartan insanlarla karşılamak çok kolay. Parkın etrafında da restorantlar, cafeler mevcut. Ayrıca Hard Rock Cafe de burada bulunuyor.

BONUS

Belediyenin turları sadece Recoleta’yla sınırlı değil. Haftanın her günü farklı bir semti gezdiriyorlar ve tamamen bedava. Kış döneminde saat 11’de idi ancak yazın saatleri değişiyor diye biliyorum. BURADAN bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. Ben hemen hemen hepsine katıldım. Favori turum kesinlike Recoleta oldu. Bunda Recoleta’daki tur rehberimiz Mercedes’in de katkısı oldukça fazla. Dediğim gibi turlara birkaç kez katıldım. Yine şansıma birden fazla kez Mercedes’in turlarına denk geldim. Bu turlarda gördüğüm açık ara en iyi rehberdi. Anladığım kadarıyla rotasyon alıyorlar yani belli bir günde belli bir turu Mercedes’in gezdireceğinin hiçbir garantisi olmuyor. Ancak denk gelirseniz anlatımından keyif alacağınızı düşünüyorum. Bütün turlar içinde de en katılmaya değer olanının Recoleta turu olduğunu düşünüyorum.