Puerto Madero | Buenos Aires Gezi Rehberi | Arjantin

Puerto Madero, Buenos Aires’in ikinci limanı. İlk başta, Arjantin’in kuruluş yıllarından itibaren, zaten doğal bir liman olan La Boca kullanılmış. La Boca’nın kapasitesi yetmemeye başlayınca yeni bir liman yapılmasına karar verilmiş. Bunun üzerine Puerto Madero inşa edilmiş.

Sorun şu ki Purto Madero koca bir ülkenin limanı olmaya uygun bir yer değil. Hatta yakınından bile geçmiyor. O nedenle kısa bir süre sonra üçüncü limanın yapılmasına karar verilmiş ve şu anda kullanılan Puerto Nuevo (yeni liman) inşa edilmiş. Puerto Madero ise şehrin şık yat limanına dönüşmüş.

Böyle olması da daha iyi zira Puerto Madero dediğimiz bölge Rìo Darsena Sur adında dar bir kanalın etrafına kurulmuş bir yer. Şehir merkezi ile kanalın öteki tarafını birleştirmek için kanalın üstünde birçok köprü bulunuyor. Bu köprüler bir tekne geçeceği zaman açılıp kapanabiliyor ama ticaret amaçlı kullanılabilcek bir kapasitesi yok kesinlikle Puerto Madero’nun. Öte yandan çok şık ve göze hoş görünen bir yer olduğu doğru. Bu nedenle bu limanı yat limanına çevirip etrafını restore ederek turistik bir yere çeviren Arjantin hükümetini takdir ediyorum.

Puerto Madero şu anda Buenos Aires’in en pahalı bölgelerinden biri. HSBC, Samsung, BBVA, EY, LG, Google, ICBC gibi birçok uluslararası şirketin Arjantin merkezleri bu bölgede bulunuyor. Bağlantılı olarak burada yaşayan kesim büyük oranda iş adamları ve expatlar. Yenice inşa edilmiş bir çok gökdeleniyle insana plaza ortamını da hissettiriyor Puerto Madero. Gökdelenlerin yanı sıra bir de tuğla evler var. Eskiden kanalın kıyısında bulunan depoların hepsi restore edilmiş ve kullanıma açılmış. Bir çoğu ev, bazıları iş yeri. Hemen hemen hepsinin en alt katı ise restoran.

Puerto Madero’daki et restoranları gerçekten çok başarılıdır. Ama aynı zamanda biraz lüks de oldukları için başka yerlere oranla daha pahalı oluyorlar.


Kapsamlı Buenos Aires Rehberi için tıklayınız!


Puente de la Mujer

Puente de la Mujer, kanal üzerindeki köprülerden biri. Adı ‘Kadın Köprüsü’ anlamına geliyor. Puerto Madero’daki birçok sokak da adını ünlü kadınlardan almış. Aynı şekilde bu köprünün de kadınlara ithaf edilmesine karar verilmiş ve öyle isimlendirilmiş. Yapılış amacı ise tamamen pazarlama amaçlı. Puerto Madero yenilenirken (önceleri çok izbe bir yermiş) bir araştırma yapılmış ve insanların buraya gelmemelerinin sebebinin bilinirliğinin az olmasından değil de insanların gözünde ulaşımı çok zor bir yer olmasından kaynaklandığı ortaya çıkmış. Bunun üzerine, başka köprüler zaten bulunsa da, Puente de la Mujer’in yapımına karar verilmiş ve bu yeni, turistik köprünün tanıtımıyla insanların ‘ulaşım zor’ algısını kırmaya çalışmışlar.

Reserva Ecològica Costanera Sur Girişi

 

Reserva Ecològica Costanera Sur

Reserva Ecolòliga kocaman bir ekolojik park. Halka açık ancak açılış ve kapanış saatleri var. Güzel havalarda Arjantinliler ya Palermo‘daki parklara ya da buraya akın ediyor piknik yapmak için. Elinde mate kabı ve sıcak su termosuyla dolaşan bir sürü Arjantinliyle karşılaşırsınız burada. Ayrıca buraya spor yapmak için gelen, içeride koşan, bisiklet süren veya yoga yapan birçok insanlar karşılaşmak mümkün.

Diyelim ki Puerto Madero’dasınız ve acıktınız. Restoranların pahalı olduğunu da zaten biliyorsunuz ve çok para vermek istemiyorsunuz. İşte o anda kurtarıcınız Chorimovil’ler! Bunlar bildiğiniz sucuk ekmekçi. Ekmek arası birçok et çeşidi sunuyorlar hepsi de oldukça ucuz. Ekolojik parkın sınırı boyunca arda arda dizilmiş duruyorlar. Gece geç saatlere kadar açık da kalıyorlar. Şehrin birçok yerinde chorimoviller görebilirsiniz. Ben Puerto Madero’dakilerin biraz daha güvenilir olduğunu düşünüyorum. Nihayetinde hepsi sokakta satılan yiyecekler ama buradakilerin yerleri sabit ve en azından görüntü olarak biraz daha hijyenik duruyorlar.

Puerto Madero, Buenos Aires’in geri kalanına oranla daha huzurlu bir yerdir genellikle. Aynı zamanda biraz daha güvenlidir de. Kanal doğal bir sınır çiziyor şehir merkeziyle bu bölgenin arasında ve merkezin kaosu burada baya azalıyor. Burada yürüyüş yapmanızı etrafı biraz dolaşmanızı öneririm. Sokakalarında gezerken Mafalda çizgi romanının karakterlerinin heykellerini de görebilirsiniz. Daha önce bahsettiğimiz gibi Mafalda’nın kendisi San Telmo‘da bulunuyor. Ancak arkadaşları Puerto Madero’ya dağılmış durumdalar. Ayrıca bütçeniz el veriyorsa buradaki restoranları da mutlaka denemelisiniz.