Palermo | Buenos Aires Gezi Rehberi | Arjantin

Palermo, Buenos Aires’in en popüler semtlerinden biri. Oldukça büyük bir bölge, kendi içinde iki bölgeye ayrıldığını da iddia edebiliriz. Avenida Santa Fe, Palermo’nun tam içinden geçerek semti ikiye bölüyor. Bu bulvarın güney kısmında kalan kısım Palermo Soho. Bir birinden güzel restoranların, cafelerin, dükkanların bulunduğu, gece hayatının hareketli olduğu kısım burası. Bulvarın kuzeyinde kalan kısım ise güzel ve geniş parklarla dolu.

Bulvar Palermo’yu ikiye ayırırken aynı zamanda semtin tam göbeğinde bulunan Plaza Italia’dan da geçiyor. Buenos Aires’teki bazı isimlerin esin kaynaklarını tahmin etmek çok kolay. Birçok başkentteki gibi Buenos Aires’teki bazı semt, cadde, sokak isimleri de başka yerlere ithafen verilmiş. Mesela Palermo, Tucuman, Cordoba, Pampa; bunların hepsi aynı zamanda Arjantin’in başka şehirleri. Aynı şekilde Paraguay, Uruguay gibi sokakları da var. Plaza Italia da benzer bir şekilde meydanın göbeğinde duran görkemli bir heykelden adını alıyor.  Peki heykeli kim hediye etmiş? İtalya. Recoleta yazısını hatırlarsanız Plaza Francia’da bulunan heykel Fransa’nın hediyesiydi.

Plaza Italia, toplu ulaşımın çok yoğun olduğu bir nokta olduğu için ulaşım çok kolay. Hem metro hattı (D) hem de yüzlerce otobüs geçiyor. Ben Palermo’ya iki farklı keşif gezisinde bulundum. İlki sırasında Plaza Italia’da inip önce kuzeye doğru çıkıp parkları gezmiş, sonra tekrar güneye doğru yürüyüp Soho kısmını gezmiştim. Daha sonra keşke kuzeyden güneye doğru inseysim böylece geçtiğim yerleri tekrar tekrar yürümeseydim diye düşündüm.

Bunu yapmak da oldukça mümkün. Nitekim ikinci seferimde denedim ve çok da başarılı oldu. Palermo’nun kuzeyinde Santa Fe’ye paralel olacak şekilde Avenida del Libertador geçer. (Bunlar Buenos Aires’in en büyük ve temel bulvarlarından. Hatta bu iki bulvara Avenida 9 de Julio’yu da eklerseniz Buenos Aires’deki hemen hemen her turistik noktaya ulaşabilirsiniz demek.) Böyle yapmak bana daha mantıklı geldi çünkü parklar geniş, güzel, büyük, yorucu. Geze geze aşağı doğru inip sonra da Palermo Soho’da güzel bir yerde yemek yiyip yorgunluk atma fikri bana daha cazip geldi. Sizlere de öneririm.


Kapsamlı Buenos Aires Rehberi için tıklayınız!


Jardin Japones

Libertador üzerinden başlarsanız gezmeye ilk durak Jardin Japones olmalı. Buenos Aires’in tanıtım fotoğrafları ve gezi rehberlerinin çoğu buranın fotoğraflarıyla doludur. Buenos Aires’te ılık bir akdeniz iklimi mevcut. Bu da şehri  bir Japon bahçesi kurmak için de uygun kılıyor. Jardin Japones, Japonya dışında bulunan en büyük ve en güzel Japon bahçesi olma önemine sahip. Buranın girişi diğer parklardan farklı olarak ücretli. Bazı haftasonları ücretsiz ziyarete açılabiliyor ama tamamen şans meselesi.

İçerisi ise çok güzel ve bakımlı. Büyük havuzlarda turunculu beyazlı balıklar dolaşıyor. Müzevari bir kısmı da var. Japon kültürüne dair bazı bilgiler alabiliyorsunuz. Arka tarafında ise çok güzel bir çiçekçi bulunuyor.

Monumento  a La Carta Magna y las Cuatro Regiones Argentinas (Monumento de los Españoles)

Aynı Santa Fe’nin üzerinde Plaza Italia’nın bulunması gibi Libertador’un üzerinde de kocaman bir kavşak var. Kavşağın ortasında da İspanyollar tarafından hediye edilmiş, çok görkemli bir heykel var. Şimdi az önce konuştuğumuz adlandırma konusunu hatırlayın ve tahmin edin bakalım insanlar bu heykeli nasıl tanıyor? Monumento de los Españoles.

Oysa ki heykelin gerçek adı Monumento  a La Carta Magna y las Cuatro Regiones Argentinas. Bu kadar uzun bir isim yerine yeni bir isim taktıkları için Arjantinlileri suçlayamayız tabi ki. Bu heykel koloni döneminin bitişi ve Arjantin’in kuruşunu temsil ediyor.

Planetario de Galileo Galilei

Eğer Monumento de los Espanoles’in hemen kuzeybatısında Planetario de Galileo Galilei’ye bulunuyor. Burasıkuruluş amacının aksine gözlem için kullanılmayan bir gözlem evi. Hala merkezinde yıldızları izlemek için gerekli ekipmanı var ancak birkaç sene önce tadilat altına alınmış ve tadilat hala sürüyor. Şu sıralar genellikle çeşitli sanat sergilerine ev sahipliği yapıyor.

Ufoyu andırması planlanarak küresel bir şekilde dizayn edilmiş. Amacı böyle olsa da Darth Vader’a benzeten insanlar var. Şahsen nedenini anlamış değilim, ben neresinden baktıysam da Darth Vader’a benzetemedim.

Plaza Intendente Seeber

Burası en keyifli bahçelerden biri. Plaza Indente Sabeer halka açık, bir giriş ücreti yok. Çok güzel düzenlenmiş bir park ve çok güzel gül bahçeleri var. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Turist olsun olmasın birçok kişi buraya fotoğraf çekmek için geliyor. Ben de tekrar gitmek için özellikle güllerin açılacağı bahar günlerini bekliyorum.

 

Proyecto Eco Parque

Plaza Intendente Seeber ile Eco Parque arasında sadece bir cadde var, yani yolun iki tarafını iki farklı park kaplıyor. Eco Parque aslen bir hayvanat bahçesi. Girişi ücretli. Şahsi fikrim hayvanat bahçelerinin zalim ve gereksiz yerler olduğu yönünde, onun için ben içeri girmedim. Üstüne üstlük bu hayvanat bahçesinin hem yönetiminin hem de içerideki hayvanların birçok sıkıntı yaşadığını öğrendim.

Hayvanat bahçesi tasarlanırken hayvanların yaşam alanlarını geldikleri yerleri anımsatacak şekilde dizayn etmeye çalışmışlar. Örneğin, bir bölgesinde penguenler varsa bulundukları yerin arka planı buzul görüntüleriyle dolu karton dekorlarla dolu. Bu tasarım da hayvanların gerçekten yaşayacağı alanı kısıtlamış ve hayvanların bakımını zorlaştırmış.

Merakınız varsa hala ziyaret edilebilir bir yer ama ben önermiyorum. Onun yerine Santa Fe tarafındaki girişinde küçük güzel bir gölet var, içinde kuğular yüzüyor, o ziyaret edilebilir.

Jardin Botanico

Jardin Botanico ve Eco Parque birbirlerine sınır komşusular. Dünya’nın farklı noktalarından farklı bitkileri barındıran, adı üzerinde, bir botanik parkı burası. Halka açık ve oldukça kefili bir yer. Parktaki bütün bitkiler geldiklere yerlere göre bölgelere ayrılmış. Hemen hemen her bitkinin önünde küçük tabelalarda isimleri ve nereden geldiklerine dair bilgileri sunulmuş.

Bitkilerin yanı sıra içeride çok çeşitli heykeller de bulunuyor. Bu heykellerin bazıları antik roma tanrı ve tanrıçalarını tasvir ediyor.

Palermo Soho

Santa Fe’yi geçerek Palermo’nun parklar kısmını bitiriyoruz. Güney kısmındaki caddelerde yürümesi, burada bulunan çeşitli kitapçılara girip çıkması bence çok zevkli. Özellikle Ermeni sokağı ve çevresi çok güzel. Immigrants from Armenia Square’de küçük el işi tezgahlarını kurulu bulabilirsiniz. Bu civarda büyük markanın dükkanları ve birbirinden güzel restoran ve cafeler var.

    1. Mehmet Yaşar 01/11/2018
    2. Yazar 02/11/2018

    Add Your Comment

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.