İspanyolca Geliştirmek için Filmler | Netflix Önerileri

Film izlemek dil öğrenirken yapılabilecek en güzel aktivitelerden birisi. Hem kulak dolgunluğunu geliştirirken hem de keyifli vakit geçirmeyi sağlıyor. Hem de filmin çekildiği ülkenin yaşantısından veya kültüründen bir kesit sunarak bizi oranın halkına bir adım daha yaklaştırıyor. Dolayısıyla dili konuşulan ülkeye gitmekten sonraki en iyi alternatiflerden biri haline geliyor filmler. Daha önce İspanyolca öğrenmeye dair iki yazı yayınlamıştım. Bunlardan dilin özelliklerine dair olan birinci yazıya buradan ve öğrenme için kullanılabilecek yöntemlere dair yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.

İnternet üzerinden İspanyolca film bulabilmek için birçok web siteden yararlanabilirsiniz. Biz Netflix’e üye olduk olalı, platformu sömürebilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Malum, milletçe filmlere para vermeye çok alışık değildik. Etrafımda, aynı bizim gibi, Netflix’e yaptığı yatırımı olabildiğince faydaya çevirmeye çalışan birçok insan da görüyorum. Şu ana kadar platformu İspanyolca filmler için kullanabildiğim kadar kullandım. Derken böyle uzunca bir liste ortaya çıktı.

Not 1:Bu filmlerin her biri, Netflix üyeliğiniz bulunmasa bile internet üzerinden erişebileceğiniz filmlerdir.
Not 2: İspanyolca film ararken filmin hangi ülke yapımı olduğuna dikkat etmek önemlidir zira aksan farklılığı dilin anlaşılırlığını çokça etkileyebilir. Bu nedenle bu listedeki filmler ülkelerine göre ayrılmıştır.
Not 3: Netflix’te bulunan İspanyolca film seçeneklerini görmek için arama kısmına Spanish Language Movies yazabilirsiniz.

İspanya Filmleri

İspanyol film önerilerimin büyük oranda komedi türünde olduğunu fark edeceksiniz. Hatta çoğunun oyuncu kadrosunda aynı kişilerin bulunduğunu görebilirsiniz. Şöyle ki sıklıkla projelerde birlikte yer alan belli bir grup İspanyol komedi oyuncusu var. (Bunları biraz Cem Yılmaz filmlerinde hep Ozan Güven’i de görmemiz gibi düşünebilirsiniz.) Belli ki bu ekibin filmleri Netfix tarafından oldukça beğeniliyor. Dolayısıyla bu simalarla karşılaşmamak ve onlara alışmamak elde değil.

Ocho Apellidos Vascos

Endülüslü genç bir adam olan Rafael, ilk görüşte aşık olduğu Amaia’nın peşinden İspanya’nın kuzeyine, Bask bölgesine kadar gider. Amaia’nın babası koyu Bask milliyetçisi çıkınca işler karışır ve komedi başlar. Film, İspanya’nın farklı bölgeleri arasındaki kültürel farklılıklara espritüel bir açıdan yaklaşıyor.

Ocho Apellidos Catalanes

Rafael bu sefer de Amaia’nın peşinden Katalunya’ya gider.

Thi Mai, Rumbo a Vietnam

Carmen’in kızı bir kazada hayatını kaybeder. Bu üzücü olayın üstüne Carmen, kızının evlat edinmek üzere olduğu Vietnamlı çocuğu kendi evlat edinmeye karar verir. Komik olduğu kadar duygusal da olan film Vietnam’da geçiyor.

La Tribu

Fidel; bir sene içinde işini, eşini ve de hafızasını kaybeder. Virginia ise daha doğar doğmaz evlatlık verdiği oğluna yardımcı olmakta kararlıdır. Birbirinden keyifli  dans sahneleri bulunan film bu listenin açık ara en komik parçası.

Toc-Toc

Obsesif davranış bozukluğu bulunan 6 kişi, bir psikiyatr ile görüşme amacıyla aynı bekleme salonunda bir araya gelirler. Beklemelerine rağmen doktor ortaya çıkmayınca birbirlerine yardımcı olmaya başlarlar.

El Laberinto del Fauno

 • Pan’s Labirynt / Pan’ın Labirenti
 • Fantazi/Gerilim . 2006 . IMDb sayfası

Sadist eğilimleri olan bir üvey babaya sahip olan 11 yaşındaki Ofelia, gittikçe saha çok hayal dünyasına sığınmaya başlar. Ünlü yönetmen Guillerme del Toro tarafından yönetilen film aynı zamanda 3 adet Oscar sahibi.

Meksika Filmleri

Roma

70’lerin Meksika’sında sıradan bir ailenin hayatını konu alan Roma, 2018’in en ses getiren yapıtlarından biri oldu. En iyi yönetmen dahil olmak üzere 3 dalda Oscar kazanan film adını Mexico City’deki Roma mahallesinden alıyor. Tamamı siyah beyaz olan film, şu sıralar Netflix’in en çok tıklanan filmlerinden biri.

La Dictadura Perfecta

 • Perfect Dictatorship / Mükemmel Diktatörlük
 • Komedi/Drama . 2014 . IMDb sayfası

Siyasi hiciv tarzındaki Mükemmel Diktatörlük, 2014’te büyük beğeni toplamıştı. Vali Carmelo Vargas’ın sarsılan imajını düzeltmeye çalışmasını konu alan film Meksika’nın politik yapısını eğlenceli bir biçimde ekrana aktarmayı başarıyor.

Arjantin Filmleri

Mi Obra Maestra

Ressam Renzo ve Galerici Arturo eski arkadaşlardır. İnatçı ve hırçın bir karaktere sahip Renzo’nun eserleri artık ilgi görmemektedir. Bunun üzerine eski arkadaşlar bi plan yaparlar. Arjantin’in en sevilen oyuncularından Guillermo Francelli’nin Arturo karakterini canlandırdığı film oldukça eğlenceli.

El Ciudadano Ilustre

 • The Distinguished Citizen / Saygın Vatandaş
 • Komedi/Dram . 2016 . IMDb sayfası

Daniel Mantovani, Nobel edebiyat ödülüne layık görülmüş, Arjantinli bir yazardır. Ancak İspanya’da yaşamaktadır ve yıllardır Arjantin’e ayak basmamıştır. Yıllar sonra doğduğu kasabaya dönmeye karar veren yazarın başına birçok olay gelir.

Infancia Clandestina

Juan, askeri devrime karşı oldukları için Arjantin’den sürülmüş bir ailenin çocuğudur. Aile, yıllar sonra sahte kimliklerle vatana döner ancak her günleri bıçak sırtında geçmektedir. Başarılı bir oyuncu kadrosuna sahip olan film Cannes ve Toronto film festivallerinde ödüller aldı.

Wakolda

Ölüm Meleği lakabıyla bilinen Josef Mengele’nin Nazi Almanya’sı yıkıldıktan sonra Latin Amerika’ya kaçtığı biliniyor. Yarı-kurgu bir film olan Wakolda’nın hikaye örgüsü kurgu olsa da bilinen bazı gerçeklerden yola çıkarak gerçekte yaşamış bazı insanlar da filme serpiştirilmiş. Josef Mengele’nin Arjantin’de, kimliğini bilmeyen bir ailenin yanında geçirdiği zamanı anlatan film son derece etkileyici.

Not: Zamanının Vahşi Güzel’i Natalia Oreiro’nun Arjantinli olduğunu biliyor muydunuz? Hem Kayıp Çocukluk’ta hem Wakolda’da ünlü oyuncunun başarılı performanslarını izleyebilirsiniz. 

Todo Sobre el Asado

 • All About Asado / Asado Hakkında Her Şey
 • Belgesel . 2016 . IMDb sayfası

Arjantin’in etleriyle ünlü olduğunu bilirsiniz. Arjantin üsulü mangalın ismi olan Asado, Arjantin kültürünün çok önemli bir parçasıdır. Asado Hakkında Her Şey adı üstünde olduğu üzere Asado hazırlanışı, etler, Asado kültürü hakkında her şeyi anlatan ilginç bir belgesel. Arjantin kültürünün büyük bir parçası olduğu için bu belgeseli listeye ekledim ancak et kesim sahnelerinden hazzetmeyecekseniz izlemenizi önermem.

Şili Filmleri

Neruda

Nobel ödüllü Şili’li yazarın hayatından bir kesit sunan film, sanırım Netflix’te bulunan tek Şili filmi. Neruda, politik yanıyla da bilinen şairin kendi ülkesinde kaçak konumuna düştüğü günleri anlatıyor. Neruda’nın peşine düşen dedektif rolünde de ünlü Meksika’lı oyuncu Gael Garcia Bernal’i izliyoruz.

Peru Filmleri

La Hora Final

Listenin diğer maddeleri kadar güçlü olmasa da güzel bir film La Hora Final. Peru da Netflix’te az sayıda filmi bulunan ülkelerden. Peru’nun 80-90lı yıllarından bir kesit sunan film eğer Peru usulü polisiye film nasıl oluyormuş merak ederseniz, güzel bir seçim olabilir.

Soltera Codiciada

Maria Fe, 6 yılın ardından sevgilisi tarafından terk edilir. Bir anda kendini tek başına bulan genç kadın, bir blog açmaya ve bundan sonra kendi hayal ve amaçlarının peşinden koşmaya karar verir. Maria Fe’nin tek başına hayatta kendi ayakları üstünde durmaya çalışmasını anlatan film hem eğlenceli hem de ilham verici olmasıyla ilgi çekiyor.

Netflix’te Bulunmayan Birkaç Öneri

Evet, Netflix’i seviyoruz, güzel bir platform, güvenilir, bir sürü hoş dizi film var ve görüntü kalitesi yüksek… Ama bazen çok yetersiz kaldığı da bir gerçek. İspanyolca film denince ilk akla gelen efsaneleşmiş bazı eserlerden yoksun Netflix. Önerilerimi Netflix ile sınırlı tutacaktım ama bir Motorsiklet Günlükleri’ni yazmadan geçmek istemedim. Onun için şimdi bir iki tane bonus film önerisinde bulunacağım.

Diarios de Motocicleta

 • Motorcyle Diaries / Motorsiklet Günlükleri
 • Drama/Macera . 2004 . Arjantin&ABD . IMDb sayfası

Che Guevera özellikle Küba Devrimi’ndeki rolüyle bilinir. Bu film ise Che’nin Küba’dan önceki hayatından bir kesit sunuyor. Asıl ismi Ernesto Guevera olan Che, aslen Arjantinli. Gençliğinde, çocukluk arkadaşı Alberto ile yaptığı Latin Amerika turu, Che’nin düşüncelerinin oluşmasında çok etkili olmuş. Motorsiklet Günlükleri, Ernesto ve Alberto’nun motor üzerinde yaptıkları bu efsane geziyi konu alıyor. Che rolünde ise yine ünlü oyuncu Gael Garcia Bernal’i görüyoruz.

Una Mujer Fantastica

 • A Fansatstic Woman / Muhteşem Kadın
 • Dram . 2017 . Şili . IMDb sayfası

Marina adındaki bir trans kadının hikayesini anlatan film En İyi Yabancı Dilde Film Oscar‘ı da dahil olmak üzere birçok ödül aldı.

No

Şili, Augusto Pinochet önderliğindeki askeri darbe hükümetini 1988 yılındaki referandumda, sandıkta devirerek ülkenin yönetimini ve kaderini değiştirdi. Bu tarihi olayın öncesini konu alan film, referanduma yönelik yapılan Pinochet hükümeti karşıtı reklam kampanyasını odak alıyor. Son derece etkileyici bir film olan Hayır‘ı izledikten sonra seçim şarkısının günlerce aklınızda takılı kalması son derece mümkün. Başrolde ise yine Gael Garcia Bernal var.

Filmleri izlerken altyazıları açıp açmamak size kalmış. Ben açmanızı öneririm. Eğer orta seviyenin altındaysanız Türkçe veya İngilizce altyazıyla izleyebilirsiniz. Eğer orta seviyenin üstündeyseniz altyazıları da İspanyolca açmanızı öneririm.

Ben kendi adıma İspanyolca film izlemenin çok yararını gördüm. Özellikle Latin Amerika’yı daha iyi tanımama yardımcı olduğuna gönülden inanıyorum. Umarım bu listedeki filmler sizin de işinize yarar. İlerleyen günlerde dizi önerilerinden oluşan derleme yazısında görüşmek üzere.

Liste zaman içinde güncellenebilir.

Yayın tarihi: 15 Haziran 2019

Son Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2019