İspanyolca Geliştirmek için Diziler | Netflix Önerileri

Daha önce sözünü verdiğim İspanyolca diziler listesi geldi!

Hızlıca bir özetle başlayalım, daha önceki yazılardan hatırlayabileceğiniz gibi, yabancı dilde dizi ve film izlemek dil öğrenme sürecine büyük katkıdan bulunan etkinliklerden. Daha önce İspanyolca öğrenmeye dair birçok yazı yayınladım bu blogda. Eğer bu yazıya henüz onları görmeden ulaştıysanız bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Şimdi bu kaynaklarımıza İspanyolca Diziler’i de ekliyoruz! Bu liste, filmlere oranla biraz daha kısa çünkü bilmediğim dizileri önermek istemedim. Eğer daha fazla seçenek isterseniz Netflix’e Spanish Language TV Shows yazarak arama yapmayı deneyebilrisiniz. (Netflix bazen saçmalayıp başka dillerdeki dizileri veya filmleri de listeye katıyor haberiniz olsun.)

La Casa de Papel – Money Heist

IMDb sayfası – İspanya

Listeye en bariz önerilerle başlayacağım. Dolayısıyla ilk önerim 2018’de bütün Türkiye’yi etkisi altına almış olan La Casa de Papel.

Bildiğiniz gibi La Casa de Papel, zekice planlanmış bir hırsızlık hikayesini anlatıyor. Birbirinden renkli karakterlere sahip dizi daha ilk sezonuyla oldukça büyük bir ilgi çekti. Yoğun istek üzere çekilen 3. sezonu 30 Temmuz 2019’da yayınlandı. Şimdi herkes heyecanla 4. sezonu bekliyor.

Narcos

IMDb Sayfası – Kolombiya/Meksika

İkinci bariz önerim. Narcos da Netflix’in en çok ilgi toplayan serilerinden birisi oldu. Orijinal Narcos dizisi 3 sezon sürüyor. Her sezonu 10 bölümden oluşuyor. İlk iki sezon Pablo Escobar’ı konu edinirken üçünücü sezonda Cali çetesine karşı verilen mücadeleyi izliyoruz. Daha sonra ise bir nevi 4. sezon niteliğindeki Narcos Mexico başlıyor.

Narcos Mexico, Narcos sersinin devamı da olsa aslen farklı bir dizi. Adından da anlaşılabileceği gibi bu dizi Kolombiya’yı değil tamamen Meksika çetelerini konu alıyor. Tamamen farklı bir kasta sahip. Yopun ilgi üzerine çekilen bu dizi de orijinal Narcos’u aratmıyor. (Eğer Escobar ailesi ve diğer uyuşturucu çeteleriyle ilgili eserleri beğeniyorsanız, bunlar gibi onlarca yapıma rastlayabilirsiniz. Özellikle Netflix’te elini sallasan bu tarz dizi ve filmlere çarpıyor.)

Las Chichas del Cable – Cable Girls

IMDb Sayfası – İspanya

Farklı hikayeleri olan 4 kadının telekomikasyon şirketine operatör olarak girmesiyle başlayan dizi bu karakterler üzerinden 1920li yıllarda kadın olmanın zorluklarını anlatıyor. Bölümleri 50 dk ila bir saat arasında değişebiliyor. Doğruyu söylemek gerekirse çekim tarzı insana biraz Türk dizisi tadi verebiliyor. Çünkü bazen dakikalarca bakışıp bir anahtarı deliğe 10 dakikada falan sokuyorlar. Yine de dönem hissini iyi veren güzel bir dizi diyebilirim.

El Ministerio del Tiempo – The Ministry of Time

IMDb Sayfası – İspanya

Bu dizi, benim gibi fantazi/bilim kurgu sevenler için. Dizi farklı zaman dilimlerinden üç insanın Zaman Bakanlığı tarafından seçilir ve işe alınmasıyla başlıyor. Bu üç kişi; bir üniversite öğrencisi, bir asker ve bir sağlık görevlisi, İspanya’nın tarih akışını korumakla görevlendiriliyor.

Gran Hotel

IMDb Sayfası – İspanya

Kayıp kız kardeşini aramakta olan genç bir adam Gran Hotel’e geliyor. Burada işe giren genç, otelin sahibinin kızına aşık oluyor. Zaman ilerledikçe birçok sır ortaya çıkıyor. Favorim diyemem ama yine de hoş bir dizi.

Historia de un Crimen: Colosio – Crime Diaries: the Candidate

IMDb Sayfası – Meksika

Yaşanmış bir hikayeyi anlatan Colosio, bence son derece abartısız ve güzel bir dizi. Meksika’nın, 1994 yılında suikaste kurban giden başkan adayı Luis Donaldo Colosio’nun ölümü ve devamında geçen soruşturma sürecini anlatıyor. Yer yer gerçek görüntülere de yer veren dizi oldukça etkileyici. Tek sezonu olan Colosio sadece 8 bölüm sürüyor.

Cuatro Estasiones en La Habana – Four Seasons in Havana

IMDb Sayfası – Küba

4 bölümlük bir mini-dizi olan Four Seasons in Havana, değişik bir aksan duymak için güzel bir seçenek. Kitaptan uyarlama olan bu dizi Havana-Küba’da geçiyor ve 4 bölüm boyunca Dedektif Conde aracılığıyla Havana’nın suç dünyasını bizlere gösteriyor.

Altyazılar:

Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim bir konu ama yine değinmeden geçmeyeyim. Altyazıları açık tutmak İspanyolca diziler aracılığıyla dinleme egzersizi yaparken kelime öğrenmenize daha da katkıda bulunacaktır. Ben genellikle orta seviyenin altında iseniz ilk etapta Türkçe altyazılarla izleminizi, orta seviyenin üstündeyseniz altyazıları da ispanyolca açmak çok yararlı olacaktır. Ancak, ne yazık ki Netflix’te orijinal dilde filmler ile aynı dilde altyazıyı birlikte açtığınızda cümleler birbirini tutmayabiliyor. Böyle denk geldiğinde genelde benim sinirimi bozduğu için ben altyazıyı kapatıyorum. 🙂 Eğer her şey öğrenmek için, o da ispanyolca bu da diyorsanız tabi ki siz altyazıları açık tutabilirsiniz.

Yazı bilgileri:

Yayın Tarihi: 1 Ağustos 2019

Son Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2019

Fotoğraflar IMDb sitesinden seçilmiştir.