Iguazu Şelaleleri Gezi Rehberi #2 | Brezilya

Foz Do Iguaçu

Sonunda İguazu Şelaleleri’nin Brezilya kısmını da ziyaret edebildik! İguazu Şelaleleri, Arjantin ve Brezilya’nın sınırında bulunan, göreni hayran bırakan, harika bir doğal güzellik. Daha önce, 2017’nin kasım ayında şelaleleri Arjantin tarafından ziyaret etmiş ve güzelliğine doyamamış, günün birinde Brezilya tarafını da ziyaret etme umuduyla Buenos Aires’e geri dönmüştük. Arjantin kısmıyla ilgili gerekli her türlü bilgiye Iguazu Şelaleleri Gezi Rehberi #1‘den ulaşabilirsiniz.

Eğer Iguazu’ya gitmeyi planlıyorsanız her iki tarafı da ziyaret etmenizi şiddetle öneririm. Gezinizin genel planını yaparken birinci Iguazu yazısı size daha yardımcı olacaktır. Gerekli bütün ön bilgileri o yazıda tek tek açıklamıştım. Sadece Brezilya tarafını gezmeye kararlıysanız bile ilk Iguazu rehberine genel bilgiler için bakmanız yararlı olacaktır. Ki yine söylüyorum, mümkünse iki tarafı da görün. Zira biz de bu gidişimizde de birinci yazıda açıkladığım planı birebir uyguladık. Yani:

Önce Buenos Aires’ten Puerto Iguazu‘ya (Arjantin tarafı) uçtuk. İlk gün üç ülke sınırını görmeye gittik. İkinci günümüzü Iguazu Doğal Parkında geçirdik. (Bu sefer misafirlerimzle gittik onun için daha önce gördüğümüz noktaları da tekrar ziyaret ettik.) Üçüncü gün otobüsle Foz do Iguaçu‘ya (Brezilya tarafı) geçtik. Iguaçu Doğal Parkı ve Kuş Parkını ziyaret edip tekrar Arjantin tarafına yani Puerto Iguazu’ya geçtik. Aynı akşam uçakla Buenos Aires’e geri döndük. 

Iguazu Şelalelerini ziyaret ederken Arjantin’den Brezilya’ya nasıl geçilir?

Gezinin bu ayağının en hayati sorusu bu. Cevabı ise çok kolay.

Rio Uruguay Otobüs saatleri

Arjantin tarafında Puerto Iguazu terminaline gidiyorsunuz. Rio Uruguay adlı firmayı kullanmanız gerekiyor. Bu firmanın Arjantin Iguazu Doğal Parkına, Brezilya Iguaçu Doğal Parkına ve Brezilya Foz do Iguaçu kasabasına seferleri bulunuyor. Eğer Brezilya’da konaklamayı düşünmüyorsanız doğrudan doğal parka giden otobüse (üzerinde Cataratas Brazil diye yazar) bilet aldığınıza emin olun. Biletinizi gidiş dönüş alabilirsiniz.

Otobüsler 8.00-17.00 arası, Arjantin’den buçuklarda, Brezilya’dan tamlarda kalkıyor.

Yol aslında 20 dakikalık mesafe ama ülkeye giriş çıkış işlemleri sebebiyle yaklaşık olarak 1 saat sürüyor. Otobüs terminalden çıktıktan yaklaşık 5 dakika sonra Arjantin sınrında duruyor, herkes otobüsten iniyor ve pasaportlara çıkış damgası basılıyor. Daha sonra aynı otobüse tekrar biniyorsunuz. İki ülkeyi kısa bir köprü birleştiriyor, otobüsle köprüyü geçtikten sonra tekrar duruyorsunuz. Burada sadece Arjantin vatandaşı olmayanların otobüsten inip işlem yaptırması gerekiyor. Arjantinli olmayanlar insin duyurusu sadece İngilizce yapıldığı için aklınızda bulunsun, otobüsten iki kez ineceksiniz. Burada da pasaportunuza Brezilya’ya giriş damgası basılacak. Sonrasında otobüs doğruca Doğal Park ve Kuş Parkına doğru gidiyor.

Otobüslere ayakta yolcu da alınıyor. Bir yer kapmaca hali oluyor herkeste ama bahsettiğim gibi zırt pırt otobüsten inmeniz gerekiyor. İlk etapta otursanız bile pasaport işlemlerinden sonra yersiz kalabiliyorsunuz. (Kaldık, ondan diyorum…) O yüzden yer konusunda çok endişe yapmayın. Dediğim gibi yol zaten oldukça kısa.

Şelalelerin Brezilya ayağına ne kadar zaman ayırmak gerekir?

Brezilya tarafına isterseniz bizim yaptığımız gibi günübirlik gidebilirsiniz. Doğal Park yaklaşık 2-3 saatte kolaylıkla gezilebilir. Daha sonrasında Kuş Parkı için de 2 saat kadar ayırmak gerekiyor.

Iguaçu Doğal Parkı nasıl bir yer?

Brezilya’daki parkın kendisi oldukça büyük olsa da gezilecek patikaları Arjantin tarafından kat be kat daha küçük. Zaten tek bir tane var. İki ülkenin en büyük farkı şelaleleri görme açıları. Şelalelerin aslen büyük kısmı Arjantin tarafından dökülüyor. Dolayısıyla Arjantin’de bulunan patikalar sizi şelalelerin altından  üstünden, içinden dışından, önünden arkasından, kısacası her tarafından gezdiriyor. Brezilya tarafından dökülen ise çok daha küçük bir kısım. Ancak bu taraftan Arjantin’den dökülen bütün şelaleleri karşıdan görebiliyorsunuz ve manzara tek kelimeyle nefes kesici!

İtiraf etmek gerekirse Brezilya tarafını görmeye değer mi, aynı şeyi bir de karşıdan mı göreceğiz diye düşünmüştük biraz. Gidip görünce iyi ki gelmişiz dedik. Çünkü fark ettik ki Arjantin tarafında engebe ve benzeri sebeplerle patikaların sizi götüremediği şelaleler var ve bunları Brezilya tarafından görebiliyorsunuz. Harika bir panoromik manzarayla karşılaşıyorsunuz Brezilya’da.

park haritası

Iguaçu Doğal Parkının içinde yerinizi yönünüzü nasıl bulacağınıza gelirsek, parka girdikten otobüslere bindiriliyorsunuz. Dediğim gibi park aslında oldukça büyük ama yürüyüş parkuru küçük. Otobüsle yaklaşık 20 dakika kadar gittikten sonra patikanın bulunduğu noktaya geliyorsunuz.

Yukarıdaki haritadan da görebileceğiniz gibi yol üzerinde bazı duraklar var. Otobüs 4 noktada duruyor. İlk ikisi tekne gezisi satın alırsanız kullanacağınız duraklar. Üçüncü durak patikanın başlangıç durağı. (The path of the falls stop) Dördüncü durak ise patikanın bitiş noktasındaki durak. (Porto Canoas Square Station) Burada bir restoran ve hediyelik eşya mağazası da bulunuyor.

Otobüsten üçüncü durakta inip dördüncü durağa kadar olan patikayı takip etmeniz gerekiyor. Şelaleler bu aralıkta görülüyor. Patika oldukça engebeli ve kaygan, birçok merdiven bulunuyor. Eğer dediğim gibi üçüncü duraktan dördüncüye doğru olan istikamette yürürseniz genel olarak yokuş aşağı gitmiş oluyorsunuz. Tersi istikamette ise biraz daha fazla tırmanmanız gerekiyor. Patikanın en sonuna vardığınızda yorulmuşsanız ise hiç dert etmenize gerek yok, merdiven çıkmak zorunda değilsiniz isterseniz yukarı asansörle çıkabilirsiniz.

Biz Brezilya’da tekne turu satın almadık çünkü zaten günübirlik gitmiştik. Ayrıca Arjantin tarafındaki şelalenin altına götüren tekne turundan sonra bunlar pek cazip görünmedi. (Of ama o tekne turu neydi öyle!)

Brezilya tarafında da Arjantin’de olduğu gibi çok ıslanır mıyız?

Biz tekne turuna bindiğimiz için Arjantin’de çok fazla ıslanmıştık. (Ayıptır söylemesi çamaşırımıza kadar sırıldıklam olduk) Brezilya tarafında da yine belirli izleme noktalarında şelalelerin suyu sizi ıslatacaktır. Ama yedek bir tişörtle işinizi görebilirsiniz.

Her tarafta plastik pançolar satan insanlar da bulabilirsiniz. Pançolar insanı biraz bunaltıp sıkan bir giyecek ama çok işe yarayabiliyor. Bunun yanı sıra su geçirmeyen ayakkabılarla gitmeniz veya yanınızda yedek terlik gibi bir şey götürmeniz iyi olacaktır. Aman hasta olmayın sonra oralarada.

Meşhur Kuş Parkı nerede? Doğal Park’a uzak mı?

Hayır, hatta birbirlerine çok çok yakınlar. İki parkın girişi birbirine bakıyor denilebilir. Doğal parktan çıkıp Kuş Parkına yürümemiz bizim 3 dakikamızı aldı sadece. Bu arada Kuş Parkına (Parque das Aves) ne kadar hayran kaldığımızı kelimelere sığdırmam mümkün değil. Kesinlikle atlamamanızı öneririm.

Diğer ipuçları

  • Hediyeliklerinizi Brezilya’dan alın.

Havlumuz Februa’dan, kelebeğimiz ise doğadan 🙂

  • Geçen gezimizi kasım ayında (ilkbaharda) yapmıştık. Bu sefer de sonbaharda gitmiş olduk. Mevsimsel olarak gördüğümüz iki fark oldu: 1) geçen sefer hiç yağmur yokken bu sefer zaman zaman sağanak yağışlara yakalandık, 2) her taraf kelebek doluydu! Kelebeklerin kozalarından çıktıkları zamanlara denk geldik anlaşılan. Etrafta birbirinden güzel renklerde o kadar çok kelebek vardı ki gözlerimizi alamamak üzerek hengi birine konduracağımızı şaşırdık!
  • İlk yazıda sevimli tipli ama yırtıcı mı yırtıcı Koatilerden bahsetmiştik hatırlarsanız. Brezilya’da bu hayvanların gerçekten de ne kadar yırtıcı olduklarına tanık olduk. Nedense Brezilya tarafındakiler Arjantin tarafındakilerden daha arsız. Elinizdeki yemeklere saldırıyor, marketten aldığınız poşetleri yırtıp içindekiler dökülünce çalıyorlar. Ekstra dikkatli olmakta yarar var.

Yazı bilgileri:

Gezi Tarihleri: 27-29 Mart 2018