Colonia del Sacramento Gezi Rehberi | Uruguay

Bu hafta yine komşudayız! Colonia del Sacramento, Uruguay’ın küçük mü küçük aynı zamanda da tatlı mı tatlı bir kasabası. Kökleri 17. yüzyıla kadar uzanan Colonia, Latin Amerika’nın tarihi bölgelerinden biri ve UNESCO tarafında Dünya mirasları listesine alınmış.

 

Latin Amerika’da tarihi mekan anlayışı bizim alışık olduğumuzdan biraz daha farklı diyebiliriz. Avrupa ve Asya’nın belirli bölgelerinde yüzyıllar boyu hüküm sürmüş devletlerin izleri günlük yaşamın, insanların hayatlarının içinde olduğu için asırlık yapılar son derece alışılmış şeyler. Latin Amerika’da ise durum biraz daha değişik. 100 yıllık bir bina burada tarihi eser sayılıp özel koruma altına alınabilir çünkü çok rastlanan bir durum değil. Bu da bu bölgedeki tarihi eser algısını biraz farklılaştırıyor. Binlerce yıllık Maya ve Aztek tapınakları da tarihi oluşumlar, 100 yıllık bina da. Çünkü arada geçen sürede bu bölgeye bir yatırım yapılmamış ve o dönemlere dair elle tutulur eser veya yapı bulunmuyor.

Colonia’yı özel yapan şeylerden biri bu, yaşı. 100 yaşını aşmış az mekandan biri burası. İkincisi gerçekten güzel korunmuş olması. Üçüncü ve tursitik olarak uluslararası düzeyde ilgi çekmesini sağlayan özelliği ise güzelliği. Colonia gerçekten çok güzel bir yer. Özellikle fotoğrafçıların hayallerini süsleyen destinasyonlardan biridir çünkü Colonia del Sacramento’da fotoğraflar hep çok güzel çıkıyor. Bu yazıda gördüğünüz fotoğraflarının hiçbirinde birazcık bile photoshop kullanılmadı. Sadece bazılarını sayfaya daha rahat sığmaları için kırpmam gerekti o kadar. Şahsen, fotoğraf karesindeki güzelliği insan gözünün görebildiğine bu kadar yaklaşabilen bir yer hiç görmemiştim ben. (Ki biz profesyonel fotoğrafçılar da değiliz, her şeyi telefonla çektik.)

Peki Colonia’ya nasıl gidilir? Ne kadar kalınır?

Gerek Latin Amerika turunda olun gerek Arjantin’e iş veya turizm amaçlı gelmiş olun; Colonia’ya geçmenin en kolay yolu Buenos Aires’ten feribota binmek. Çünkü Buenos Aires – Colonia arası deniz yoluyla sadece 50 km. 1 saat içinde Colonia’ya varabiliyorsunuz. İsterseniz aynı gün içinde yine feribotla Arjantin’e dönmeniz de mümkün. Küçük bir yer olduğu için günübirlik bir geziyle rahatça gezilebilir.

Buenos Aires’in feribot limanı BUQUEBUSPuerto Madero bölgesinde bulunuyor. Buradan Uruguay’ın üç farklı noktasına feribotla geçebiliyorsunuz: tarihi Colonia del Sacramento, başkent Montevideo, plaj mekanı Punte del Este. Feribot tarifelerini Buquebus‘ün sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Feribotun içi

Uruguay’a geçmişken Colonia ve Montevideo’nun ikisini de görmek isteyebilirsiniz. Montevideo – Colonia arası 180 km’dir. İki şehir arası otobüsle yaklaşık 2 saat sürüyor. Aynı zamanda Buenos Aires’ten Montevideo’ya feribotla 3 saatte, uçakla 1 saatte varabiliyorsunuz. Planınızda hangi şehre öncelik vereceğinize karar verip ona göre rotanızı çizebilirsiniz.

Colonia’da ne yapılır?

Az önce de bahsettiğim gibi, Colonia’da bol bol fotoğraf çekilir.

Feribottan indikten sonra, limandaki turizm ofisinden şehrin haritasını alabilirsiniz. Haritaya bakınca şehir büyükmüş gibi görünebilir, aslında değil sadece harita çok ölçekli… Tarihi bölgeye öncelik vermenizi öneririm. Göze son derece hoş gözüken o tatlı sokakları bir bir gezin. Sabah erkenden giderseniz bu bölge bütün sabahınızı doldurabilir.

Bu civarda birçok güzel restoran da bulunuyor. Öğle yemeğini bu mekanlardan birinde yedikten sonra deniz kıyısında güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Kıyı boyunca birkaç tane fotoğraf noktası göreceksiniz, buralardan güzel manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

Bunların yanı sıra bir de müzeler var. Biz biraz salınırak gezdik, müzelere zaman ayıramamış olsuk. Ancak kısaca bilgi verecek olursam; Museo Municipal Colonia’nın müzeleri arasında en çok bilineni. Buradan 8 müze için toplu bilet alıp müzeler turu da yapabiliyorsunuz. Ancak bu müzeler turunun tamamını yapabilmek için konaklamak gerekecektir. Zira hem bütün plan için bir gün yeterli olmayacaktır hem de müzelerin farklı kapanış günleri olduğu için hepsini tek günde ziyaret edemeyebilirsiniz.

 

Colonia bu kadar. Tek cümleyle özetleyecek olursam; Colonia del Sacramento gezi planlarınıza dahil edebileceğiniz, kısa zamanda zevkle gezilebilecek güzel bir nokta. Özellikle bahar aylarında geziyorsanız buraya zaman ayırmanızı öneririm.

    1. Mehmet Koca 04/01/2019
      • Yazar 08/01/2019

    Add Your Comment

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.