Kapsamlı Buenos Aires Gezi Rehberi

Buenos Aires’e taşındığımdan beri bu şehir hakkında onlarca yazı yazdım. Bu yazıların hepsi bu blogda yayınlandı. Üzerinden zaman geçtikçe (ve ben rehber çıkarmayı öğrendikçe) eski yazıları beğenmemeye başladım. O yüzden şimdi KAPSAMLI BUENOS AIRES REHBERİ ile karşınızdayım.

Bu rehberde Buenos Aires’e dair bütün gezilecek yerleri, ilgili linkleri, gitmeden önce bilinmesi gereken küçük bilgileri bulabilirsiniz. Yemek konusunda ise sizi Arjantin Mutfağı adlı yazıma yönlendireceğim.

Genel Bilgiler

 • Buenos Aires, Arjantin’in başkentidir. Güney Amerika’nın orta, doğu kısmında yer alır.
 • Buenos Aires şehri (CABA – Ciudad Automa de Buenos Aires) ve Buenos Aires eyaleti (Provincia de Buenos Aires) olmak üzere iki ayrı büyüklükte bölge bulunmaktadır.

Dil

 • Konuşulan dil İspanyolca‘dır. Genç nüfus İngilizce bilse de Arjantin’de İngilizce derdini anlatacak insan bulmak zor olabilir. Bu nedenle İspanyolca bilmek avantajdır.

Para

 • Para birimi Arjantin Pesosudur. (ARS)
 • Şehrin her tarafında cambio diye bağıran döviz bozdurucular görebilirsiniz. Bu insanlar paranızı bankalardan daha avantajlı bozacaktır ancak sokakta döviz bozdurmak oldukça risklidir. Aldığınız pesonun sahte çıkma olasılığını göze almanız gerekir. Eğer tanıdığınız veya iyi bir referansla gideceğiniz bir cambio’cu yoksa banka veya döviz bürolarını tercih etmenizi öneririm.
 • Birçok yerde Arjantin’in çok ucuz olduğuna dair bilgi görebilirsiniz ancak 2016 yılı itibariyle Arjantin ekonomik olarak bazı reformlar yapmaya başlamış, bununla bağlantılı olarak da hayat pahalanmıştır. Ekonomik durumu stabil olmadığı için ARS’nin değeri sürekli değişmektedir. Ancak Arjantin’in artık ucuz bir yer olmadığını söyleyebilirim.

Zamanlama

 • Türkiye’ye göre 6 saat geridedir.
 • Türkiye’den Arjantin’e şu anda (2018) sadece Türk Hava Yolları direkt uçmaktadır. Uçuşun Sao Paulo‘da ara durağı bulunmaktadır. İstanbul-Buenos Aires arası tüm uçuş yaklaşık olarak 18 saat sürmektedir. Uluslararası uçuşlar genellikle daha büyük olan International Ezeiza Airport (EZE)‘a iniş yapar. İç hat uçacaksanız veya yakın ülkelerden Arjantin’e geçiş yapacaksanız Aeroparque Jorge Newbery (AEP)‘e inmeniz de mümkün.

İklim

 • Haziran-Temmuz-Ağustos ayları soğuk ve yağışlı kış mevsimi yaşanırken, Aralık-Ocak-Şubat aylarında yaz mevsimi yaşanır. BA’nın ılıman bir havası vardır, kışları kar yağmaz.

Vize

 • TC vatandaşlarının Arjantin’i 90 gün boyunca vizesiz ziyaret etme hakkı vardır.

Şehiriçi Ulaşım

 • BA’da şehir içi ulaşım araçlarında SUBE kartlar kullanılır. SUBE ile metro, otobüs ve trenleri kullanabilirsiniz. Şehir içi ulaşım ağı oldukça gelişmiştir. 24 saat boyunca çalışan bazı otobüs hatları bulunmaktadır.
 • SUBE’yi metro duraklarından veya SUBE yazısının bulunduğu kioskolardan (bakkal) alabilir ve doldurabilirsiniz.
 • Otobüse bindiğinizde SUBE kartınızı okutmadan önce gideceğiniz bölgeyi söylemeniz gerekir. (Recoleta, Palermo gibi)

Sosyal

 • Bahşiş bırakılması beklenir. Genellikle toplam fiyatın %10‘unun bahşiş olarak bırakılması uygun görülmektedir. Bazı restoranlar hesaba servis açma ücreti eklemesine rağmen sizden bahşiş bekleyebilir.
 • Arjantin’de servis çok (ama çooook) yavaştır. Yemeğe çok aç gitmemenizi öneririm çünkü yemek önünüze gelene kadar bir 30-40 dakika rahatlıkla geçebilir.

Gezilecek Yerler

Microcentro

Microcentro, BA’nın hem yoğun iş merkezlerinin hem de tarihi önemli bazı noktaların yan yana olduğu şehir merkezine verilen isim. Birkaç semti birden kaplayan bu bölge şehrin en hareketli noktalarından.

Plaza de Mayo, BA’nın en önemli ve eski meydanlarından biri. Arjantin’in kuruluş yıllarından beri şehrin yönetimsel merkezi burası olmuş. Günümüzde bu tarihi meydanda Casa Rosada (Arjantin Devlet Başkanı’nın ofisi), Cabildo de Buenos Aires (tarihi belediye binası), Cathedral Metropolitana gibi önemli yapılar bulunmakta.

Aynı zamanda şehrin en işlek alışveriş caddelerinden biri olan Calle Florida da burada bulunuyor. Eğer Casa Rosada’nın tam karşısında bulunan Avenida de Mayo’dan doğruca yürürseniz yolun sonunda karşınıza Congreso (Parlemento Binası) çıkar. Congreso’ya varmadan hemen önce Av. de Mayo’nun sol tarafında ise Palacio Barolo bulunmaktadır. Dante’nin İlahi Komedya’sından esinlenerek inşa edilmiş bu binayı saat başı yapılan turlarına katılarak gezebilirsiniz.

Eğer doğruca Av. de Mayo’dan değilde Metropolitan Katedralinin önünden uzanan Diagonal Norte’den (resmi adı: Avenida Presidente Roque Saenz Peña) devam ederseniz ise önce Obelisco‘ya (Dikili taş) sonra ise Adalet Sarayına ulaşırsınız. Bu üç yapı bilinçli olarak birbirine bakacak şekilde yerleştirilmiş ve böylece birbirlerine karşı sorumlulukları simgelenmiş.

Obelisco, Avenida 9 de Julio‘nun üzerinde bulunur. 20 şeritli bu cadde Dünya’nın en geniş caddesidir. Ünlü Teatro Colon da bu cadde üzerinde bulunmaktadır. Avrupai mimarisi ve mükemmel akustik yapısıyla ünlü olan Teatro Colon, Dünya’nın en büyük sekizinci, Güney Amerika’nin ise birinci opera salonudur.


Casa Rosada’yı gezmek için 15 gün önceden internetten randevu almanız gerekmektedir. Web sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Palacio Barolo’nun web sitesini de burada bulabilirsiniz. Bazı akşamlar tango gösterileri yapılabilmektedir, tango gösterisi de dahil olan turları da web sitesinde görebilirsiniz. Mevsimlere göre tur saatleri değişebilmektedir, kontrol ettiğinize emin olun. Teatro Colon’un da rehber eşliğinde turları bulunmaktadır. Eğer gösteri izleme şansınız olmayacaksa bu turları deneyebilirsiniz, turun oldukça güzel olduğunu da söyleyebilirim. Teatro Colon turları için buraya, gösteri biletleri için ise buraya göz atabilirsiniz.

La Boca

La Boca şehrin en tarihi bölgelerinden biri. Nitekim, La Boca (İspanyolca ağız demek) Matanza-Riachuelo nehrinin ağzında oluşmuş bir doğal liman ve Arjantin’e göçmenler tam olarak bu noktadan gelmişler. Bu semt, rengarenk evleri ve Boca Juniors futbol takımının ikonik stadı La Bombanera‘yla ünlü.

La Boca’nın turistik kesimi çok büyük bir alan değil. Nehrin hemen yakınında duran restore edilmiş bölge asıl görülecek kısım. Buradaki en önemli noktalardan biri adını Juan de Dios Filiberto‘nun şarkısından alan Caminito sokağı. Bu sokakta renkli evlerle fotoğraf çekilebilir, içi hediyelik eşya dükkanlarına çevirilmiş, conventillos (konventijos) denilen eski evlere girebilirsiniz. Atlanmaması gereken başka bir nokta restore edilmiş evlerin balkonlarına yerleştirilmiş heykeller. Caminito’nun hemen bittiği noktada balkonlardan birinde Juan de Dios Filiberto, Eva Peron ve Maradona‘yı yan yana görebilirsiniz.

Bu balkonun hemen karşısında bulunan açıklık bölge ise Cuartel de Bomberos Voluntarios de La Boca olarak geçiyor. Yani Gönüllü İtfaiyeciler Bölgesi. Burada gönüllü olarak itfaiyecilik yapan kahraman ve yürekli insanların onuruna yapılmış duvar süslemeleri bulunuyor. Nehir kenarında bulunan Benito Quinquela Martìn heykelini de unutmayınız. Benito Martin, La Boca’yı bugünkü cıvıl cıvıl haline getiren ünlü ressamdır.


La Boca’daki her yer saat akşam 6 olduğu gibi kapanır ve etraf aniden çok tekinsiz bir hal alır. Bu nedenle ziyaretinizi gün içinde planlamanız daha iyi olacaktır. Ayrıca fotoğraf çekerken de dikkatli olmanızda yarar var çünkü oldukça turistik bir nokta olduğu için yan kesicilik olayları bu civarda sıkça görülebilmektedir.

San Telmo

San Telmo da şehrin en tarihi alanlarından biridir. Zira Göçmenler ilk geldiklerinde La Boca ve San Telmo’ya yerleşmişler. San Telmo, şehirde cafe ve restoranların bol olduğu hareketli alanlardan biridir. Özellikle antika galerileriyle ve her pazar kurulan Feria de San Telmo adlı bit pazarıyla ünlüdür. Dolayısıyla pazar günleri San Telmo oldukça yoğun olur.  Bit pazarı, çeşit çeşit el işleriyle oldukça etkileyicidir ancak kalabalıkları sevmiyorsanız San Telmo’yu başka bir gün ziyaret etmeyi de tercih edebilirsiniz. Galerileriyle ve Arjantin’in en eski marketi olan Mercado San Telmo ile bu bölge sizi haftanın her günü etkileyebilir.

San Telmo’ya gitmişken atlanılmaması gereken bir diğer nokta ise Mafalda Heykeli‘dir. Mafalda, Dünya çapında ün kazanmayı başaran bir çizgi roman olduğu için Arjantinlilerin gurur kaynaklarından biridir. Şehrin birçok noktasında (genellikle San Telmo ve Puerto Madero civarında) Mafalda karakterlerinin heykelleriyle karşılabilirsiniz. Mafalda’nın kendisi ise San Telmo’da yaratıcısının evinin önünde bulunmaktadır.

Son olarak da, Plaza Dorrego; San Telmo’nun küçük meydanıdır. Burada genellikle tango gösterisi yapan sokak dansçıları bulmak mümkündür. Yani ücretsiz tango izlemek için Plaza Dorrego’da şansınızı deneyebilirsiniz.


San Telmo, gece gündüz canlı olan bölgelerden biridir. Ancak burası da oldukça turistik bir yer olduğu için, özellikle de pazar günleri, değerli eşyalarınız konusunda dikkatli olmakta yarar var. 

Recoleta

Recoleta, bana göre Buenos Aires’in en görmeye değer noktası. Avrupai mimarisiyle insana kendini Paris’te geziyormuş gibi hissettiren bu semt aynı zamanda bir çok önemli noktaya da ev sahipliği yapıyor.

Bunlardan birincisi, ve tabi ki en önemlisi, Cementario de la Recoleta. Değişik mimari yapısıyla oldukça ilginç bir yer olan Recoleta Mezarlığı, Arjantin’in önemli isimlerinin kabirlerine ev sahipliği yapıyor. En çok ziyaretçi alan mezar tabi ki Eva Peron. Evita’nın bedeni daha sonradan buraya getirildiği ve aile mezarlığına yerleştirildiği için çok kolay bulunup dikkat çekecek bir noktada değil. Mezarlığa girip Evita’yı bir türlü bulamadığı için görmeden çıkan insanlar tanıyorum. Onun için siz isterseniz aşağıdaki görseli gitmeden önce telefonunuza indirebilirsiniz.

Mezarlığın hemen yanında tarihi kilise Basilica del Pilar bulunuyor. Arjantin’in en eski binalarından biri onun için koruma altında ve son derece iyi bakılmış. Buranın kulesine çıkıp mezarlığa yukarıdan bakabiliyorsunuz ancak kuleye giriş ücretli.

Libertador bulvarını geçince (Avenida del Libertador) karşınıza Museo de Bellas Artes (Güzel Sanatlar Müzesi) daha sonra Av. Pres. Figueroa Alcorta caddesini de aşınca da UBA Facultad de Derecho (Buenos Aires Üniversitesi Hukuk Fakültesi) ve onun hemen yanında Floralis Generica çıkacak. Floraris Generica, Arjantin’in ilk hareketli heykeli. Çiçek şeklindeki bu yapının yaprakları güneş varken açılıyor, güneş batınca ise kapanıyor.

Palermo

Palermo, Buenos Aires’in en büyük semti. Hayatın hem her daim canlı ve hareketli olduğu hem de birbirinden güzel parkların bulunduğu güzel bir yer. Ayrıca ev tutmak için en çok tercih edilen semtlerden biri. Palermo, turistik olmanın ötesinde gerçek Buenos Aires ruhunu en güzel yansıtan yer.

Semti biraz daha kolay açıklamak için ikiye bölebiliriz. Santa Fe bulvarının kuzeyi Palermo’nun park ve bahçelerle dolu kısmı, güneyi ise birbirinden hoş cafe ve mağazalarla dolu alışveriş ve eğlence odaklı kısmı.

Palermo Bahçeler

Palermo’nun güzel parkları arasından Jardin Japones‘i, Arjantin’in botanik bahçesi olan Jardin Botanico‘yu ve hemen her zaman elinde matesiyle çimlere yayılmış bir Arjantinli görebileceğiniz, yerel halkın çok sevdiği Bosques de Palermo‘yu öneririm.

Jardin Japones, Dünya’da Japonya dışında bulunan en büyük Japon bahçesi olmasıyla ünlü ve ödüllü bir parktır. Girişi paralı, giriş saatleri ve ücretleri için buradan web sitesini kontrol edebilirsiniz. Bileti kapıdan almakta hiçbir sorun yaşamazsınız. Ayrıca arada bir çoşup ücretsiz günler belirliyorlar, belki onlara da denk gelebilirsiniz.

Jardin Botanico halka açık bir park ancak belirli giriş saatleri var. Genel olarak akşam saat 6’da park kapanıyor ancak sezona göre saatlerde değişiklik yapılabiliyor. Güncel giriş saatlerini buradan kontrol edebilirsiniz. Bu arada beklentilerinizi de çok yükseltmek istemiyorum, çok farklı veya göz alıcı bir botanik bahçesi değil Arjantin’inki. Ama güzel bir park ve bence zamanınız varsa görmeye değer bir yer.

Bosques de Palermo ise tipik bir Arjantin günü yaşamak istiyorsanız gitmeniz gereken yer. Marketten de mate ve mate kabı almanız lazım. Etrafta genellikle sıcak su satan seyyar satıcılar oluyor merak etmeyin. Sonrasında da kendinize güzel bir yer bulup çimlere yayıldınız mı tamamdır, bir Arjantinlinin en sevdiği haftasonu aktivitesini gerçekleştiriyorsunuz.

Bunların yanı sıra, Bosques de Palermo gerçekten çok güzel bir parktır. Gitmişken parkın bir parçası olan gül bahçesini atlamayın. Her sene bu parkta yetiştirilen gül çeşitlerinden bir tanesi birinci seçilir ve birinci olan güllere ayrılan özel alana dikilir. Daha sonra gelecek seneye hazırlık başlar. Özellikle güllerin goncalandığı ekim, kasım ayları ve tamamen açıldıkları aralık, ocak ayları parkın bu kısmı çok güzeldir. Temmuz ayında giderseniz sadece gül çeliklerini görmeniz mümkündür. Ayrıca bu kadar yaklaşmışken Av. Pres. Figueroa Alcorta’yı geçerek Planetario de Galileo Galilei‘ye (Galileo Planetaryumu) de bir göz atabilirsiniz.

Palermo Eğlence

Gelelim Güney kısmına. Palermo Soho ve Palermo Hollywood bölgenin en canlı kısımlarıdır. Burada birbirinden güzel restoranlar, cafeler, barlar bulunuyor. Ayrıca alışverişe düşkünseniz birçok güzel markanın mağazalarını da burada bulabilirsiniz.

Palermo’nun en ilgi çekici yanlarından birisi ise birbirinden güzel murallarla dolu olması. Sanatçıların şehirn çeşitli yerlerindeki duvarları kullanabilmesi için belediyeden ve bina sakinlerinden izin almaları yeterli. Bu da Buenos Aires sokaklarını görsel bir çenliğe çevirmiş. Özellikle Palermo civarında mural dolu sokaklar var. Bu muralları görmek için gidebileceğiniz birkaç nokta:

 • Russel sokak. Palermo Soho’da bulunuyor. Yerini haritalardan Russel x Gurruchaga kesişimini arayarak bulabilirsiniz.
 • Bartola’nın önündeki esmer kız muralı. Harita üzerinde: Costa Rica x Gurruchaga
 • Sta Rosa sokak. Harita üzerinde: Sta Rosa x Gurruchaga, Russel’ın iki alt sokağı
 • Ünlü Hipster Frida muralı. Fridha adlı bir gece klubünün önünde bulunuyor. Harita üzerinde: Av Dorrgo x Conde

Puerto Madero

Yat limanına ev sahipliği yapan Puerto Madero, BA’nın en modern semtlerindendir. Şehir merkezine çok yakın olan bu semt aslında bir adacıktır. Yat limanının da bulunduğu kanalın üzerinden köprülerle şehre bağlanır. Kanalın etrafı birbirinden güzel, lüks restoranlarla doludur.

İkonik Puente de la Mujer köprüsü de burada bulunur. Puente de la Mujer, Kadın Köprüsü şeklinde çevrilebilir. Puerto Madero bölgesinde bulunan bütün sokak ve cadde isimlerini Arjantin tarihinde rol almış önemli kadınlardan alır.

Aynı Besques de Palermo gibi yerel halk tarafından çok sevilen parklardan biri de burada bulunur: Reserva Ecològica Costanera Sur. Bu ekolojik park da botanik bahçesi gibi koruma altındadır ve halka açık olmasına rağmen giriş çıkış saatleri bulunur. Haftanın her günü açık olan park, sabahları 8’de açılıyor ve Nisan-Ekim arası akşam 6’da, Kasım-Mart arası 7’de kapanıyor. Yılbaşı gibi bazı özel tarihlerde park kapalı olabilir. Ayrıca yağışın çok yoğun olduğu günlerde de park ziyaretçilere kapatılabilmektedir.

Eğer zamanınız varsa şehir merkezinden biraz daha uzaklara da uzanabilirsiniz. Daha önce bahsettiğim gibi Buenos Aires şehri (CABA: Ciudad Automa de Buenos Aires) ve eyaleti (Provencia de Buenos Aires) birbirinden farklı idari bölgeler. Birazdan bahsedeceğimiz bölgeler CABA’nın dışında kalan ama Buenos Aires eyaletine bağlı olan başka kentlerdir.

Tigre

Tigre, CABA’ya 30 km uzaklıkta bulunan, yerel halkın haftasonunu geçirmek için kaçamak yeri olarak bellediği, nehir kenarında tatlı bir kent. Retiro tren istasyonundan kalkan banliyö trenleriyle ulaşım yaklaşık 50 dk sürüyor. Tren dışında, Tigre’ye otobüs veya kişisel arabanızla da gidebilirsiniz. BA şehir merkezinden Tigre’ye otobüs yolculuğu yaklaşık bir buçuk saat (veya daha fazla) sürdüğü için çok kullanışlı bir seçenek değil. Ancak (yine şehir merkezinden hesaplarsak) araba ile 20-30 dakikada tigre’ye varabilirsiniz.

Tigre’de tekne turu yapabilirsiniz. Eğer Arjantin’de uzun süre kalacaksanız ve kamp yapmaktan hoşlanıyorsanız Tigre’nin çevresinde kamp alanlarından yararlanabilirsiniz.

Tigre Sanat Müzesini (MAT) ziyaret edebilirsiniz. MAT’ın koleksiyonu çok büyük olmamakla beraber Benito Martin’in eserleri gibi bazı güzel parçaları bulundurur. İçine girmeseniz bile müzenin mimarisi ve güzel bahçesi görmeye değerdir.

Buenos Aires’in tek eğlence parkı Tigre’de bulunur. Ayrıca Puerto de Frutos adında çok güzel bir açık hava pazarına sahiptir. Puerto de Frutos, İspanyolca meyve limanı” demek olsa da burası aslında bir çiçek ve ev eşyası pazarı. Bir çeşit açık hava dekorasyon fuarı gibi düşünebilirsiniz. Ahşap ev eşyalarından aksesuarlara, küçük büfeler-restoranlardan çiçekçilere bir sürü küçük mağaza bulunuyor.

Etkinlikler

Turlar

Şehri gezerken tercih edebileceğiniz ücretli/ücretsiz birçok güzel tur var. Ücretsiz şehir turları genellikle benim tercih ettiğim turlardandır. Buenos Aires’te de birçok ücretsiz tur bulabilirsiniz. Bunlardan başarılı olan birkaç tanesi:

 • Turizm bakanlığının bizzat düzenlediği turları buradan bulabilirsiniz. Ben bakanlığın turlarının büyük bir kısmını denedim. Özellikle Recoleta turu çok hoşuma gitmişti. Rehberimizin ismi Mercedes’ti ve kesinlikle çok başarılı bir rehberdi. Turun linkine buradan ulaşabilirsiniz.
 • En çok tercih edilen ücretsiz şehir turlarından biri Buenos Aires Free Walks‘tır.
 • Alternatif olarak BA Free Tour da genellikle beğenilen organizasyonlardandır.

Müzeler

Buenos Aires’te 100’ün üzerinde müze bulunmaktadır. Yani gez gez bitmez. Ancak aralarında özellikle parlayan bazı müzelerin linklerini aşağıda bulabilirsiniz:

Diğer

 • Her sene ağustos ayında BA’da Uluslararası Tango Festivali düzenlenir. 2 hafta süren festival süresince tamamen halka açık olan etkinliklerin yanı sıra uluslararası tango şampiyonası gerçekleşir. 2017 Tango Festivali Değerlendirmesi‘ni okumak için tıklayabilirsiniz.
 • Festivalin dışında, şehirde her zaman tango gösterisi bulabilirsiniz. Sokaklarda dans eden yarı-profesyonel dansçılarla şehrin bütün turistik noktalarında karşılaşabilirsiniz. Ya da profesyonel tango gösterilerini izlemeye gidebilirsiniz. Bu gösterileri sunan birçok mekan bulunmaktadır. Ancak en iyileri için şu yerleri inceleyebilirsiniz:
  • Esquina Carlos Gardel (en iyi sahne&şov)
  • Tango Porteño
  • El Viejo Almacen
  • La Ventana Tango Show
 • Daha önce de bahsettiğim Teatro Colon‘da bir opera veya bale izleyebilirsiniz. İspanyolcanız iyiyse, Corrientes caddesi üzerindeki tiyatrolardan birinde bir müzikal izlemeyi de tercih edebilirsiniz. (Corrientes caddesi üzerinde birçok sahne bulunmaktadır. Cadde ışıklı tabelalarıyla Broadway’i andırır.)
 • Polo da Arjantin’de sevilen ve önem verilen bir spordur. Yerel bir deneyim için planınızda bir polo maçına da yer açabilirsiniz. Aynı şeyi futbol maçları için söyleyemeyeceğim çünkü onlara bilet bulmak çok çok daha zor olabiliyor.
 • Hemen hemen her gün şehrin farklı yerlerinde yeme-içme fuarları bulunuyor. Ev yapımı, yerel lezzetler için bu sokak fuarlarına uğrayabilirsiniz. Fuar tarihlerini Buenos Aires Market‘in Facebook hesabından öğrenebilirsiniz.

Yapılacaklar vs. Yapılmayacaklar

(+) et yiyin.

(+) deri ürünleri satın alın.

(+) gerek sokaklarda gerekse gösteri salonlarında, tango izlemeden dönmeyin.

(-) tekstil ürünleri almayın! Kalite düşük ve fiyatlar da aksi gibi çok yüksek.

Güvenlik

Bu konuda çok korkutulmuş, Latin Amerika çok tehlikeli, oraya giden ölüyomuş” gibi bir sürü değişik hikaye duymuş olabilirsiniz. Ancak, etrafınıza birazcık dikkat ettiğiniz takdirde, Buenos Aires’i gönül rahatlığıyla gezebilirsiniz.  2015 yılından beri polis kuvvetleri güçlendirilmiş, sokaklar polis dolu olduğu için suç oranları oldukça düşmüş. Şehrin birçok bölgesinde insanlar gece gündüz rahatça gezebiliyor.

Yine de yan kesicilik hala sıkça karşılaşılan bir sorun. Özellikle La Boca gibi çok turistik olan bölgelerde veya pazar günleri kurulan San Telmo pazarı gibi çok kalabalık olan yerlerde özel eşyalarınıza dikkatli olmanız gerekiyor. Yine ön sezilerinizi açık tutup, tekinsiz görünen ara sokaklara girmemeli, daha canlı olan caddeleri tercih etmelisiniz. Bir nevi, Buenos Aires’i gezerken kendinizi İstanbul’u geziyor gibi düşünebilirsiniz.


Yazı bilgileri:

Son güncelleme: 12 Ekim 2018